Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2011 (IPPB5/423-288/11-2/JC).
Spółka z o.o. (dalej wnioskodawca) rozważa nabycie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, a następnie przekształcenie jej w osobową. W spółce kapitałowej, w której wnioskodawca zamierza nabyć udziały, część odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie jest kosztem uzyskania przychodu, ponieważ zostały one nabyte aportem, którego część została przekazana na kapitał zapasowy.
Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową możliwe będzie zaliczenie do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości także od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Zdaniem wnioskodawcy po przekształceniu, bez względu na formę spółki osobowej (komandytowo-akcyjna, jawna etc.), kosztem uzyskania przychodów będą również odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środków trwałych, która zwiększyła kapitał zapasowy spółki kapitałowej.
Izba skarbowa uznała to stanowisko za prawidłowe i w związku z tym odstąpiła od własnego uzasadnienia.
Komentuje:
Marta Siedlecka, konsultantka w Dziale PrawnopodatkowymPwC
Izba Skarbowa w Warszawie zasadnie uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Potwierdziła, że po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową do kosztów uzyskania przychodów będą mogły być zaliczone również odpisy amortyzacyjne od tej części wartości wniesionych aportem środków trwałych, która zwiększyła kapitał zapasowy spółki kapitałowej i które uprzednio nie mogły być potraktowane jako koszt podatkowy. Spółki kapitałowe rozliczają się z podatku dochodowego na podstawie ustawy o CIT.
Jeżeli zostały do nich wniesione środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, odpisy amortyzacyjne od ich części, która powiększyła kapitał zapasowy, nie są kosztem uzyskania przychodów.
Przy wielu restrukturyzacjach, m.in. przekształceniu spółki kapitałowej w osobową, mamy do czynienia z zasadą kontynuacji amortyzacji (jeżeli przekształcenie zostało przeprowadzone na podstawie kodeksu spółek handlowych). Wówczas wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest ustalana w wysokości wynikającej z ewidencji spółki, która uległa przekształceniu.
Warto zauważyć, że w sytuacji gdy udziałowcem spółki kapitałowej jest inna spółka kapitałowa, to po jej przekształceniu w spółkę osobową podatnikiem będzie udziałowiec, czyli spółka kapitałowa.
Tym samym nadal będą miały zastosowanie przepisy ustawy o CIT. Wtedy jednak nie będą one ograniczały możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wniesionych uprzednio aportem do spółki kapitałowej, która nie została przeznaczona na utworzenie ani powiększenie kapitału zakładowego.
Regulacje te wyraźnie odnoszą się bowiem do środków trwałych wniesionych do spółki kapitałowej, a nie do spółki osobowej. W rezultacie zastosowanie znajdą ogólne reguły rozpoznawania kosztów dla celów podatkowych.
Zgodnie z ogólną zasadą kosztem uzyskania przychodów jest koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem określonych kategorii wskazanych w art. 16 ustawy o CIT.
W przepisie tym nie wyłączono jednak odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych będących własnością spółki osobowej, które w spółce kapitałowej nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Tym samym każda handlowa spółka osobowa może w takiej sytuacji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w pełnej wysokości.
Czytaj też:
Zobacz
:
» Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty » Amortyzacja » Środki trwałe
» Firma » Spółki » Przekształcenia, podziały, łączenia spółek » Przekształcenia