To, że zapłata czynszu inicjalnego czy zerowego warunkuje rozpoczęcie umowy leasingu, nie wpływa na możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 9 czerwca 2011 (I SA/Po 55/11).
Spółka we wniosku o interpretację przepisów ustawy o CIT pytała, czy kwoty zapłaconych czynszów inicjalnego i zerowego związanych z zawarciem umowy leasingu operacyjnego są kosztem podatkowym w całości w momencie ich poniesienia, czy też powinny być rozliczane proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingowej, której dotyczą.
W ocenie spółki jest możliwe zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych w momencie poniesienia.
Organ podatkowy uznał natomiast, że gdy zapłata czynszu inicjalnego i czynszu zerowego warunkuje rozpoczęcie umowy leasingu, stanowisko spółki jest nieprawidłowe, w takiej bowiem sytuacji wydatki powinny być rozliczane proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingowej, której dotyczą.
Sąd podzielił poglądy spółki, stwierdzając, że interpretacja jest niezgodna z prawem. W ocenie WSA możliwość zaliczenia kosztów związanych z zapłatą czynszu inicjalnego i zerowego do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia nie zależy od tego, czy zapłata czynszu inicjalnego warunkuje rozpoczęcie umowy leasingu.
Sąd podkreślił, że gdy przepisy prawa podatkowego nie są jasne, należy przyjmować korzystniejszą dla podatników interpretację.
Michał Osowski
- współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Komentuje Justyna Tomaszewska, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Łodzi)
Wyrok ten jest kolejnym przykładem pozytywnego, z punktu widzenia podatnika, rozstrzygnięcia sporu w sprawie zaliczenia do kosztów podatkowych opłaty inicjalnej, związanej z umową leasingu operacyjnego.
WSA w Poznaniu powiela argumentację NSA zaprezentowaną w wyroku z 23 marca 2010 (II FSK 1733/08).
Spór, który znalazł rozstrzygnięcie przed NSA, dotyczył możliwości jednorazowego zaliczenia do kosztów podatkowych opłaty warunkującej realizację umowy leasingu.
Zdaniem NSA taki charakter opłaty decyduje o prawidłowości powiązania jej z momentem zawarcia umowy, a nie z całym okresem jej obowiązywania.
Analogiczne stanowisko wobec możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych opłat inicjalnych w całości w momencie ich poniesienia prezentują WSA (zob. np. wyroki WSA w Łodzi z 14 kwietnia 2011, I SA/Łd 237/11, w Warszawie z 19 stycznia 2011, III SA/Wa 1082/10, w Poznaniu z 27 stycznia 2010, I SA/Po 1003/09).
Podobne stanowisko WSA zajmowały jeszcze przed wydaniem cytowanego wyroku NSA. Przykładowo WSA w Białymstoku w wyroku z 1 kwietnia 2009 (I SA/Bk 614/08) stwierdził, że przy określeniu charakteru opłaty inicjalnej należy wziąć pod uwagę postanowienia umowy leasingu zawartej pomiędzy stronami.
Jeżeli zgodnie z umową opłata inicjalna nie jest opłatą wnoszoną na poczet usług świadczonych przez cały okres trwania umowy, to należy ją uznać za koszt podatkowy jednorazowo, w momencie poniesienia.
Dodatkowo WSA w Warszawie w wyroku z 17 czerwca 2008 (III SA/Wa 24/08) argumentował, że uznanie opłaty inicjalnej za dotyczącą całego okresu umowy prowadziłoby do błędnego zrównania jej z jednorazową płatnością z tytułu świadczenia usługi leasingu uiszczaną z góry za cały okres objęty umową, podczas gdy jest to opłata jednorazowa związana z zawarciem umowy i wydaniem przedmiotu leasingu.
Niestety, stanowisko organów podatkowych co do momentu poniesienia kosztów podatkowych wynikających z uiszczanych opłat inicjalnych nie jest jednolite. Na konieczność rozliczenia tych
kosztów w czasie zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT wskazują przykładowo interpretacje izb skarbowych: w Katowicach z 27 grudnia 2010 (IBPBI/2/423-1242/10/PC), w Poznaniu z 2 listopada 2010 (ILPB4/423-126/10-4/MC) i 7 paździer-nika 2010 (ILPB4/423-102/ 10-4/DS).
Zobacz
»
»
»
»
»