Problemem opodatkowania VAT operacji plastycznych zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacjach z 28 kwietnia 2011 (IBPP4/443-110/11/AZ i IBPP4/443-109/11/AZ).

Obie dotyczą pytań zadanych przez klinikę chirurgii plastycznej, która posiada status zakładu opieki zdrowotnej. Wykonuje ona zarówno zabiegi mające na celu poprawę wyglądu (np. lifting, wycięcie nadmiaru skóry, operacje odstających uszu, powiększanie piersi), jak i poprawiające zdrowie fizyczne (np. zmniejszenie piersi w celu odciążenia kręgosłupa, operacje krzywego nosa, by poprawić oddychanie).

Niektóre zabiegi wykonywane są w  związku z konsultacją pacjenta u lekarza psychiatry lub psychologa. Klinika wykonuje też rekonstrukcję uszkodzonych części ciała u osób, które uległy wypadkom.

Zdaniem wnioskodawcy wszystkie wykonywane w klinice zabiegi są zwolnione z VAT. Wyjaśnił on, że operacje o charakterze estetycznym mają na celu przywrócenie normalnego wizerunku. Chodzi o to, aby osoba poddająca się zabiegowi nie odczuwała dyskomfortu i braku akceptacji społecznej.

Oznacza to, że również te operacje służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zgodnie bowiem z definicją podaną przez WHO zdrowie jest to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego (a nie brak choroby czy niepełnosprawności).

Zdrowie jest to także zdolność do pełnienia funkcji społecznych, adaptacji do zmian środowiska i radzenia sobie z tymi zmianami. Dlatego operacje mające na celu przywrócenie normalności i dobrego samopoczucia służą poprawie zdrowia. Nie ma przy tym znaczenia, czy są wykonywane po uzyskaniu opinii psychiatry lub psychologa.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Powołała się m.in. na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 20 listopada 2003 w sprawie Margarete Unterpringer vs Pensionsversicherungsanstalt der Arbiter (C-212/01). Wynika z niego, że to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z VAT.

Izba uznała, że operacje o charakterze estetycznym są opodatkowane 23-proc. stawką. Nie ma przy tym znaczenia, czy ich przeprowadzenie jest zalecane w opinii wydanej przez psychologa czy nie. Izba argumentowała, że bezpośrednim celem tych zabiegów nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia.

Izba podkreśliła, że zwolnione z VAT są wyłącznie operacje plastyczne o charakterze rekonstrukcyjnym, przywracające kształt i wizerunek po urazie lub chorobie, mające na celu poprawę lub przywrócenie zdrowia, np. zabiegi wykonywane w związku z odniesionymi przez pacjenta urazami i służące rekonstrukcji uszkodzonych części ciała.

Zwolnione z VAT będą również wykonywane przez wnioskodawcę zabiegi chirurgiczne mające na celu poprawę zdrowia fizycznego, jak zmniejszenie piersi w celu odciążenia kręgosłupa czy operacja krzywego nosa w celu poprawy oddychania. Są to bowiem usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce. zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Paragon za wybielanie zębów z podatkiem

Od początku tego roku część usług świadczonych przez dentystów obciążona jest 23-proc. stawką. Z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 kwietnia 2011 (ILPP1/443-309/11-2/BD) wynika, że podatkiem powinna być objęta m.in. usługa wybielania zębów. Nie przekonały jej argumenty wnioskodawcy, że jest to zabieg o charakterze profilaktycznym, ponieważ zmniejsza stany zapalne przyzębia, oraz to, że jest on wykonywany na podstawie konsultacji stomatologicznej.

Izba zauważyła, że ani dyrektywa VAT, ani orzecznictwo ETS nie dają podstaw, aby zakresem opieki medycznej podlegającej zwolnieniu objąć wszystkie działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia, nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie są zwolnione z VAT.

Interpretacja ta nie jest jednak przekonująca. Izba skarbowa nie podała bowiem żadnego argumentu przemawiającego za tym, że opisany przez wnioskodawcę zabieg nie jest profilaktyką zdrowotną. Poza tym są istotne wątpliwości, czy organ mógł zakwestionować ten fakt w interpretacji. Był to bowiem element stanu faktycznego (w opisie sytuacji spółka stwierdziła, że wybielanie zębów zmniejsza stany zapalne).

Tymczasem przy udzielaniu odpowiedzi organy podatkowe nie mogą modyfikować stanu faktycznego opisanego w pytaniu.

Czytaj też artykuły:

Więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Usługi medyczne i dentystyczne

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Zwolnienia z VAT

 

Zobacz cały poradnik o zmianach w VAT:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.