Podkreślił to minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 21 679. W Polsce będą one jednak nieopodatkowane do końca 2011 r.
Przypomnijmy, że skutkiem obowiązujących od 1 stycznia tego roku zmian w ustawie o VAT było objęcie usług konserwacji i restauracji zabytków 23-proc. stawką podatku. Wcześniej były z niego zwolnione.
Niemile zaskoczyło to osoby wykonujące tego rodzaju prace, zwłaszcza te, które jeszcze przed zmianą przepisów zawarły wieloletnie umowy. W interpelacji poselskiej podkreślono też, że podwyżka drastycznie zwiększy koszty konserwacji zabytków – dziedzictwa kulturowego i dobra narodowego – co może mieć negatywny wpływ na ich stan.
Jak pisaliśmy na łamach „Rz" (m.in. w artykule „Konserwator to też twórca" z 11 lutego), są argumenty za tym, że konserwacja zabytków jest działalnością twórczą i mogłaby nadal korzystać ze zwolnienia z VAT dla usług kulturalnych świadczonych przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców.
Ministerstwo Finansów nie miało jednak wątpliwości, że powinna być opodatkowana. Dostrzegając wszakże trudną sytuację, w jakiej znaleźli się inwestorzy i konserwatorzy, którzy przed nowelizacją zawarli długoterminowe umowy na świadczenie takich usług, minister finansów postanowił przedłużyć okres obowiązywania zwolnienia.
Mocą rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392) zwolnił z VAT do 31 grudnia 2011 r. usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących:
- zabytków wpisanych do rejestru zabytków, wpisanych do inwentarza muzeum albo wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego,
- materiałów archiwalnych wchodzących w skład narodowego zasobu archiwalnego.
Możliwość zastosowania zwolnienia w zakresie prowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków wpisanych do rejestru uzależniono od spełnienia następujących warunków:
- prace konserwatorskie i restauratorskie powinny być wykonywane przez osoby mające kwalifikacje dające uprawnienia do ich prowadzenia,
- na prowadzenie tych prac zostało wydane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Mówi o tym § 43 rozporządzenia.
Minister finansów zwolnił również z podatku usługi konserwatorskie wykonane od 1 stycznia tego roku do dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Więcej w serwisie:
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»