Pod warunkiem że zobowiązanie do przechowywania (parkowania, garażowania) służbowego auta w pobliżu miejsca zamieszkania będzie należało do obowiązków pracownika.
Nieodpłatne świadczenie
Za przychody z pracy uważa się m.in. nieodpłatne świadczenia (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a tej ustawy wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, natomiast wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się następująco:
- jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej świadczącego – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
- jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
- jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
- w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Wyjaśnienia fiskusa
Zatem w razie udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu na jego cele prywatne trzeba obliczyć wartość tego świadczenia i zaliczyć do jego przychodów z pracy. Przyjmując, że pracodawca nie świadczy usług w zakresie wynajmu pojazdów, powinien ustalić ją na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług najmu samochodów danej marki.
Również dodatkowe koszty pracodawcy związane np. z zakupem paliwa zużytego na cele prywatne pracownika powinny być zaliczone do przychodów tego ostatniego.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 23 lutego 2010 (ITPB2/415-965/09/ENB): „w celu ustalenia wartości świadczenia spółka jako pracodawca, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy usług najmu samochodów, powinna uwzględnić ceny rynkowe stosowane przez firmy zajmujące się wynajmem samochodów tej samej marki.
Wskazać również należy, że w ramach ceny rynkowej stosowanej przez firmy zajmujące się wynajmem samochodów uwzględnione będą dodatkowe koszty związane z użytkowaniem samochodu w postaci np. ubezpieczenia, obsługi serwisowej, zatem nie należy odrębnie ustalać ich wartości.
Natomiast wszelkie dodatkowe koszty (np. koszt paliwa zakupionego przez wnioskodawcę) związane z eksploatacją samochodu do celów prywatnych, które nie zostaną uwzględnione w wartości świadczenia wyliczonego zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy, należy obliczyć na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy, tj. na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku”.
Podobnie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacjach z 12 maja 2010 (IPPB2/415-105/10-3/MK) i z 10 listopada 2010 (IPPB4/415-665/10-2/SP).
Kiedy przychód nie powstanie
Przychód pracownika nie powstaje jednak, gdy ten używając samochodu do celów służbowych będzie przez pracodawcę zobowiązany do przechowywania tego pojazdu (zazwyczaj z przyczyn oczywistych w pobliżu miejsca zamieszkania).
Wówczas dojazdy pracownika do miejsca wykonywania pracy i z powrotem będą konsekwencją wykonywania przez niego obowiązków służbowych i nie będą powodowały powstania nieodpłatnego świadczenia. Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych.
To nie jest nieodpłatne świadczenie
W piśmie Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lutego 2011 (IPPB2/415-989/10-4/MG) czytamy: „przydzielenie pracownikom samochodu służbowego wynikające z charakteru pracy na danym stanowisku oraz zobowiązanie do parkowania tychże pojazdów w miejscu zamieszkania (np. w garażach prywatnych, na parkingach przydomowych) nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy, o ile samochody te są wykorzystywane w celach służbowych, a nie osobistych. W konsekwencji dojazdy samochodem służbowym do i z miejsca parkowania do miejsca świadczenia pracy nie generują przychodu ze stosunku pracy.
Należy zgodzić się ze stanowiskiem spółki, iż parkowanie samochodu w wyznaczonym przez spółkę miejscu gwarantującym w najwyższym stopniu jego bezpieczeństwo jest wyrazem dbałości o powierzone mienie. Oznacza to, że dojazdy samochodem służbowym do i z miejsca parkowania do miejsca świadczenia pracy, o ile dojazdy te nie służą osobistym celom pracowników lecz wykorzystywane są w ramach realizacji zadań służbowych, nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, spółka jako płatnik podatku dochodowego nie jest zobowiązana do doliczania do przychodu ze stosunku pracy pracowników, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartości dojazdów samochodem służbowym do i z miejsca parkowania do miejsca świadczenia pracy”.
Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 stycznia 2011 (ITPB2/415-970/10/ENB): „spółka umieściła zapis w regulaminie, zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany do pozostawiania samochodu służbowego po godzinach pracy na parkingu strzeżonym, w związku z koniecznością zapewnienia bezpiecznych warunków jego przechowywania.
Pracownik jest zwolniony z tego obowiązku, jeśli spółka powierzyła mu na podstawie umowy cywilnoprawnej przechowywanie samochodu służbowego po godzinach pracy w garażu znajdującym się w posiadaniu tego pracownika lub na posesji będącej w jego dyspozycji. Zwykle miejsce przechowywania samochodu służbowego znajduje się więc w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika, któremu spółka powierzyła samochód służbowy do przechowywania.
W świetle powyższego uznać należy, że realizacja obowiązków służbowych przez pracownika, w tym również przejazdy z miejsca zamieszkania pracownika do miejsca wykonywania pracy i z powrotem będące konsekwencją zawarcia umowy cywilnoprawnej przechowania samochodu służbowego, nie mogą generować dla pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy.
Zatem należy stwierdzić, że przydzielenie samochodu służbowego pracownikom i wyznaczenie przez pracodawcę miejsca garażowania w miejscu zamieszkania tych osób oraz przejazdy z miejsca garażowania do miejsca pracy i z powrotem nie będą generowały przychodu ze stosunku pracy, o ile samochody te będą wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych”.
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
Dochody pracownika i zleceniobiorcy
»
»
»
»
»
»