- Czy dywidenda którą wypłaca spółka kapitałowa na rzecz spółki jawnej (100-procentowy udziałowiec), stanowi dla osób fizycznych - wspólników spółki jawnej przychód z kapitałów pieniężnych, przy wypłacie którego spółka kapitałowa ma obowiązek potrącić 19-proc. zryczałtowany podatek? Czy spółka jawna wypłacając dywidendę osobom fizycznym musi ponownie zapłacić 19-proc. podatku od dywidendy?
Nie.
Spółka jawna może być udziałowcem w spółce z o.o. (mimo braku osobowości prawnej, może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania), ale nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki.
Dlatego też spółka z o.o. wypłacająca dywidendę udziałowcowi nie potrąci - jako płatnik - podatku należnego od spółki jawnej, tylko podatek należny od dochodu jej wspólników. W tym wypadku nie będzie to podatek od dochodów z działalności gospodarczej, na co wskazywałby art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W razie otrzymania dywidendy od spółki z o.o. przez wspólnika spółki osobowej (np. jawnej) przychody z tego tytułu będą przychodami z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 22 kwietnia 2008 r. (IPPB1/415-101/08-2/AŻ). Wprawdzie w tym wypadku chodziło o spółkę komandytową będącą udziałowcem spółki z o.o., ale wyjaśnienia te analogicznie można zastosować do spółki jawnej.
„Ponieważ spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, przychód z tytułu wypłaconych dywidend podlegający opodatkowaniu będą uzyskiwać jej wspólnicy. Generalnie dywidenda jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Opodatkowanie podatkiem dochodowym dywidendy jest związane z momentem rzeczywistego uzyskania przychodu przez wspólnika. Jednostka wypłacająca dywidendę pełni rolę płatnika. Natomiast podatnikiem jest odbiorca dywidendy – wspólnik spółki komandytowej" - wyjaśniła izba.
Warszawska izba przypomniała, że zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy
„ Reasumując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dywidenda wypłacona przez spółkę z o.o. na rzecz spółki komandytowej będzie stanowić dla osoby fizycznej - wspólnika spółki komandytowej przychód z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, przy wypłacie którego spółka z o.o. ma obowiązek potrącić zryczałtowany 19-proc. podatek dochodowy" - podsumowała izba.
Zobacz więcej:
» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Spółki » Dywidendy i udziały w zysku