W szczególności nie są to usługi pośrednictwa w zakresie usług finansowych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 – 38 oraz pkt 40 – 41 ustawy o VAT.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 28 kwietnia 2011 (ILPP1/443-139/11-4/NS).
Podatnik zajmuje się prowadzeniem portali internetowych m.in. o tematyce z zakresu finansów, prawa, rynku nieruchomości, motoryzacji i innych.
Udostępnia użytkownikom platformy transakcyjne, mające ułatwić optymalny wybór produktu finansowego poszukiwanego przez zainteresowanego użytkownika i doprowadzenie do zawarcia lub stworzenia możliwości zawarcia umowy między użytkownikiem a instytucją finansową (bankiem komercyjnym, towarzystwem funduszy inwestycyjnych, domem maklerskim).
Od swoich kontrahentów – instytucji finansowych – pobiera wynagrodzenie prowizyjne, którego wysokość jest uzależniona od skuteczności w pozyskiwaniu potencjalnych nabywców oferowanych przez nie usług.
We wniosku o wydanie interpretacji pytał, czy świadczone przez niego usługi należy kwalifikować jako usługi pośrednictwa w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 37 i 38, pkt 40 i 41 ustawy o VAT w zakresie usług finansowych wymienionych w tych przepisach, korzystające ze zwolnienia z VAT.
Zdaniem izby skarbowej działalność podatnika ma charakter działalności marketingowej, polega bowiem głównie na prezentowaniu informacji na temat instrumentów finansowych i możliwości zawarcia umowy dotyczącej ich nabycia, nie ma natomiast żadnych cech usługi pośrednictwa. Reasumując, usługi świadczone przez podatnika nie powinny korzystać ze zwolnienia z VAT.
Komentarz
Przywołane przepisy są od dnia ich wejścia w życie (1 stycznia 2011) przedmiotem licznych wątpliwości, a w konsekwencji także przedmiotem coraz większej liczby interpretacji indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Dotyczy to zwłaszcza zakresu usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i finansowych, które po zmianie przepisów korzystają ze zwolnienia z VAT.
Do końca 2010 r. zakres usług finansowych i ubezpieczeniowych objętych zwolnieniem określony był ogólnie i dość szeroko. Obecnie przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie od podatku konkretnych usług, przy czym ustawodawca nie zdecydował się na zdefiniowanie poszczególnych pojęć użytych do określenia rodzajów tych usług.
W związku z tym pojawił się znaczny obszar wątpliwości co do sposobu opodatkowania VAT poszczególnych usług świadczonych przez podatników. Omawiana interpretacja wpisuje się w prezentowany w ostatnim czasie przez organy podatkowe trend zawężający przewidziane w ustawie o VAT zwolnienia dla usług finansowych i ubezpieczeniowych.
Izba stwierdziła, opierając się na przepisach dyrektywy VAT oraz wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że świadczone przez podatnika usługi, których celem jest doprowadzenie do zawarcia lub stworzenia możliwości zawarcia umowy między użytkownikiem portalu a instytucją finansową, nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
O ile na gruncie przepisów dyrektywy i wyroków ETS takie stanowisko można uznać za uzasadnione, o tyle z ustawy o VAT można w dalszym ciągu wywodzić szerszy zakres zwolnień z opodatkowania niż ten przewidziany w dyrektywie.
Z tego względu i mając na uwadze profiskalne podejście organów podatkowych, należy spodziewać się, że ostateczny zakres usług korzystających ze zwolnienia z VAT zostanie w praktyce ustalony w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Autorka jest konsultantką w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Zobacz więcej:
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»
»
»
»
»
»