- Czy zamawiając usługi kateringowe na narady pracownicze, trzeba wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT?
Odpowiada Paweł Fałkowski doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG:
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością nie można zgodzić się z wykładnią, że podatnik nie może odliczyć VAT (co do tego są pewne spory) i ma obowiązek go naliczyć. Byłoby to bowiem sprzeczne z zasadą neutralności.
Załóżmy więc, że firma VAT odliczyła. Wtedy należy zastanowić się, czy nastąpiło przekazanie usług kateringowych na cele związane z prowadzoną działalnością, czy nie. W praktyce mogą pojawić się różne sytuacje.
Z wyroku ETS z 11 grudnia 2008 w sprawie Danfoss A/S i Astra Zeneca A/S (C-371/07) wynika, że jeśli posiłki serwowane są w celu usprawnienia narady, np. uniknięcia dłuższych przerw, to VAT nie trzeba naliczać. Jeżeli jednak celem było uatrakcyjnienie spotkania, to przekazanie jest obciążone VAT.
Kryteria są więc bardzo nieostre. Firmy, które wolą unikać dyskusji z organami podatkowymi przy ewentualnej kontroli, powinny więc raczej opodatkowywać przekazanie usług kateringowych pracownikom. Te, które nie boją się sporów, w wielu sytuacjach mogą jednak nie naliczać VAT, argumentując, że poczęstunek miał związek z działalnością gospodarczą.
Czytaj też:
Zobacz też:
» VAT » Odliczenie i zwrot VAT » Odliczenie VAT » Usługi gastronomiczne, noclegowe i kateringowe
Zobacz poradnik
»
»