Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 kwietnia 2011 (ILPP4/443-70/11-2/ISN).

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że zamierza założyć placówkę kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych dla dorosłych. Na zlecenie przedsiębiorców i szkół wyższych będzie prowadził kursy i seminaria z logistyki.

Podatnik zaznaczył, że zanim rozpocznie działalność, uzyska wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Chciał się dowiedzieć, czy przysługuje mu zwolnienie z VAT. Jego zdaniem ma do niego prawo.

Zauważył, że po zmianie przepisów, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, trzeba  zwracać uwagę zarówno na zakres przedmiotowy, jak i podmiotowy świadczonych usług. Wnioskodawca uważa, że będzie spełniał wszystkie warunki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem zwolnione od podatku są usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Wnioskodawca powołał się na art. 2 ust. 3a ustawy o systemie oświaty. Wynika z niego, że system ten obejmuje m.in. placówki kształcenia ustawicznego umożliwiające uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności czy kwalifikacji zawodowych.

Przez kształcenie ustawiczne należy  rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych a także uzyskiwanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawartych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że zwolnienie zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT ma zastosowanie jedynie do usług kształcenia wymienionych w zaświadczeniu właściwego organu o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.

Organ podatkowy zaznaczył ponadto, że jeżeli usługa wymieniona w tym zaświadczeniu jest realizowana na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, to również jest zwolniona z opodatkowania.

Stanowisko fiskusa nie jest zaskoczeniem. Przepisy wprost mówią bowiem, że ze zwolnienia mogą korzystać placówki legitymujące się wpisem do ewidencji. Interesujące jest jednak uzasadnienie.

Wynika z niego, że do skorzystania ze zwolnienia nie jest konieczne, aby usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT zwolnieniem objęte są więc zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Trzeba zauważyć, że przepis ten zawiera spójnik „i”, czyli posługuje się koniunkcją łączną. Teoretycznie więc, dokonując jego wykładni literalnej, należałoby uznać, że zwolnione od VAT szkolenie powinno zarówno kształcić, jak i wychowywać. Taki pogląd wyraziła Izba Skarbowa w Warszawie w odpowiedzi z 20 stycznia 2011 (IPPP3/443-1196/10-2/JK) zmienionej później przez ministra finansów w interpretacji z 6 kwietnia 2011 (PT8/033/6/SBA/11/PT).

Stanowisko zaprezentowane w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu jest korzystne dla podatników i zasługuje na aprobatę. Można jednak odnieść wrażenie, że jest to tuszowanie popełnionych w procesie legislacyjnym błędów, których łatwo było uniknąć. Wystarczyłoby zamiast „i” użyć „lub”.

Autorka jest biegłym rewidentem, doradcą podatkowym w KDA Kancelaria doradztwa podatkowego w Poznaniu

Czytaj też:

Zobacz więcej :

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne

Zobacz też:

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnień przedmiotowych w VAT od 1 stycznia 2011 r.

Poradnik

» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.