- Nasza spółka kupuje kawę, herbatę, wodę mineralną i słodycze. Są one serwowane kontrahentom oraz podczas wewnętrznych narad. Z wody, herbaty i kawy mogą też korzystać pracownicy. Czy takie nieodpłatne przekazania są opodatkowane VAT?

W opisanej sytuacji raczej nie mamy do czynienia z przekazaniem towarów, tylko ich zużyciem. Zastosowanie ma więc art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z nim za odpłatne świadczenie usług uznaje się użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia podatku należnego o VAT naliczony przy nabyciu tych towarów.

Przepis ten precyzuje, że chodzi m.in. o użycie do celów osobistych podatnika lub jego pracowników (w tym byłych), wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

Decydujący jest więc cel zużycia towarów. Wartości produktów serwowanych kontrahentom nie trzeba więc obciążać VAT. Nie powinno być również wątpliwości, że zapewnienie wody dla pracowników jest obowiązkiem pracodawcy, a więc działaniem związanym z prowadzeniem działalności.

Wydaje się, że podobnie można potraktować kawę i herbatę, choć tu już mogą pojawić się wątpliwości.

Natomiast serwowanie słodyczy i przekąsek dla pracowników raczej należy już uznać za działanie ponadstandardowe pracodawcy, a więc zużycie niezwiązane z prowadzoną działalnością. Choć i tu można wyobrazić sobie sytuacje, kiedy poczęstunek np. podczas wielogodzinnej narady ma na celu usprawnienie pracy i nie trzeba go obciążać VAT. Tym bardziej że potwierdza to orzeczenie ETS z 11 grudnia 2008 w sprawie C-371/07 (Danfoss A/S i Astra Zeneca A/S).

Jak widać, nie ma jednoznacznych, prostych reguł postępowania. Niestety, może to powodować spory z fiskusem.

Autor jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w KPMG

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi » Nieodpłatne świadczenie usług

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Dostawa towarów » Nieodpłatne przekazanie towarów

Zobacz poradnik

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.