- Nasza spółka finansuje lunch w restauracji osób uczestniczących w posiedzeniu rady nadzorczej. Od zakupionych usług nie odliczamy VAT. Czy mimo to musimy naliczać go przy ich nieodpłatnym przekazaniu?
Odpowiedź na to pytanie wymaga sięgnięcia nie tylko do polskich przepisów, ale również do dyrektywy VAT. Nie ma wątpliwości, że w takiej sytuacji podatnik słusznie nie odlicza VAT z faktur zakupu. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się bowiem do nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych.
Jednocześnie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT mówi, że za odpłatne świadczenie usług uznaje się również wszelkie nieodpłatne ich świadczenie do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Przepis ten nie uzależnia obowiązku naliczenia VAT od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy nabyciu przekazywanych usług.
Z ustawy o VAT wynika więc, że w opisanej sytuacji spółka nie może odliczyć VAT z faktury zakupu, ale musi obciążyć podatkiem przekazanie usługi. W praktyce oznaczałoby to jednak dwukrotne opodatkowanie VAT tej samej usługi.
Jest to sprzeczne z wynikającą z dyrektywy VAT i potwierdzoną wielokrotnie przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości zasadą neutralności. Dlatego uważam, że powołując się na prawo UE podatnik ma prawo nie naliczać podatku przy przekazaniu takiej usługi. Musi jednak liczyć się z ryzykiem zakwestionowania takiego postępowania przy ewentualnej kontroli.
Co prawda zarówno polskie sądy, jak i ETS wielokrotnie wyjaśniały, że organy podatkowe przy wydawaniu decyzji mają obowiązek uwzględniania dyrektyw UE, ale w praktyce zwykle kierują się tylko przepisami krajowymi.
Wbrew orzecznictwu tłumaczą, że nie mają kompetencji do badania ich zgodności z dyrektywami. Podatnicy powinni więc liczyć się z tym, że o zachowanie zasady neutralności będą musieli walczyć przed sądem.
Autor jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w KPMG
Zobacz więcej:
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi » Nieodpłatne świadczenie usług
Zobacz poradnik
»
»
»