Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) oznacza ich wywóz z Polski na terytorium innego państwa Unii Europejskiej w ramach dostawy.
uznaje za WDT także przemieszczenie z Polski do innego państwa UE towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, jeżeli mają służyć jego działalności gospodarczej.
Wskazuje dwa warunki, od spełnienia których uzależnione jest opodatkowanie WDT stawką zero:
- podatnik wykonał dostawę na rzecz nabywcy mającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy i zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, oraz podał ten numer (a także swój numer jako podatnika VAT UE z przedrostkiem PL) na fakturze,
- podatnik przed upływem terminu na złożenie deklaracji za dany okres rozliczeniowy ma w swojej dokumentacji wskazane w ustawie o VAT dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa UE.
Od 1 stycznia 2010 zmienione zostały zasady rozliczania VAT przy WDT.
Zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie posiada dowodów potwierdzających, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa UE przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za:
- kwartał – nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres; wówczas wykazuje ją w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu na złożenie tej deklaracji nadal nie ma dowodów potwierdzających WDT,
- miesiąc – nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres; wykazuje ją w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu na złożenie tej deklaracji nie ma dowodów potwierdzających WDT.
Przykład
Podatnik składający deklaracje co kwartał wykonał WDT w pierwszym kwartale 2011 r. Do 26 kwietnia nie miał dowodów, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy.
Nie wykazuje tej dostawy w deklaracji za pierwszy kwartał. W kolejnej musi już ją uwzględnić. Jeśli nie otrzyma odpowiednich dokumentów do 25 lipca, to wykaże ją ze stawką właściwą dla dostawy krajowej.
Przykład
Podatnik składający deklaracje co miesiąc wykonał WDT w styczniu 2011.
Do 25 lutego nie miał dowodów potwierdzających wywóz towarów. Podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za styczeń 2011, lecz w rozliczeniu za marzec 2011 (tj. za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym, którym jest luty 2011) ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu na złożenie deklaracji za marzec 2011, tj. 26 kwietnia 2011 nie miał dowodów potwierdzających WDT.
Jeśli ze względu na brak dokumentów podatnik odprowadził VAT według stawki krajowej, to po ich otrzymaniu ma prawo do wykazania WDT ze stawką zero w okresie rozliczeniowym, w którym dostawa została wykonana. Wiąże się to z koniecznością korekty deklaracji VAT i informacji podsumowującej.
Przykład
W styczniu 2011 polska firma sprzedała i dostarczyła towary przedsiębiorcy z Niemiec.
Długo nie otrzymała jednak dokumentów potwierdzających WDT i w deklaracji za marzec 2011 musiała opodatkować sprzedaż według stawki krajowej. Dopiero 5 maja 2011 podatnik uzyskał odpowiednie dowody.
W takiej sytuacji polska firma ma prawo do wykazania WDT ze stawką zero w ewidencji za styczeń 2011. Jeśli z niego skorzysta, to musi także skorygować deklarację za marzec.
Od 1 grudnia 2008 do 31 grudnia 2009 obowiązywały jeszcze bardziej skomplikowane zasady ewidencjonowania WDT.
Jeżeli podatnik nie uzyskał dowodów potwierdzających wywóz towarów na terytorium innego kraju UE przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za:
1. kwartał albo miesiąc, jeżeli ten miesiąc jest ostatni w kwartale – nie wykazywał tej dostawy w ewidencji za ten okres; powinien wykazać tę dostawę w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy krajowej, jeżeli przed upływem terminu na złożenie deklaracji za ten okres nie miał dowodów potwierdzających wywóz towarów;
2. miesiąc, jeżeli jest pierwszym lub drugim miesiącem w kwartale – nie wykazywał tej dostawy w ewidencji za dany okres; ujmował ją w ewidencji za okres, za który w terminie na złożenie deklaracji miał dowody potwierdzające wywóz, nie później jednak niż za ostatni w kwartale miesiąc; jeśli nie otrzymał tych dowodów przed upływem terminu na złożenie deklaracji za ostatni w kwartale miesiąc, to dostawę wykazywał za ten miesiąc ze stawką krajową.
W pierwszym przypadku otrzymanie dowodów potwierdzających WDT upoważniało podatnika do wykazania WDT ze stawką zero w ewidencji za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została wykonana, i skorygowania deklaracji oraz informacji podsumowującej.
Otrzymanie przez podatnika dowodów, które potwierdzają WDT, w terminie późniejszym niż termin na złożenie deklaracji podatkowej za ostatni w kwartale miesiąc, o którym mowa w pkt 2, upoważniało podatnika do wykazania WDT ze stawką zero za ten ostatni w kwartale miesiąc i skorygowania deklaracji oraz odpowiednio informacji podsumowującej.
Przykład
W czerwcu 2009 podatnik sprzedał towary kontrahentowi z Włoch (i je dostarczył).
Dopiero w czerwcu 2010 otrzymał dowody to potwierdzające. W takiej sytuacji podatnik musiał wykazać tę dostawę za lipiec 2009 ze stawką krajową.
Otrzymane później dowody dają prawo do uwzględnienia transakcji ze stawką zero za czerwiec 2009 poprzez korektę deklaracji i informacji podsumowującej. Podatnik powinien był skorygować również deklarację za lipiec 2009.
Liczymy metodą w stu
Podatnik, który nie spełnia przewidzianych w ustawie o VAT warunków, zobowiązany jest wykazać WDT stosując stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. W takiej sytuacji nie zmienia się cena towaru.
Jako że sama dostawa jest opodatkowana stawką krajową, należy przyjąć, że cena zawiera w sobie podatek. W związku z tym kwotę należnego podatku należałoby policzyć metodą w stu, a nie od stu.
Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 29 listopada 2006 (I SA/Bk 370/06).
Zobacz serwis:
VAT » Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów