To wszystko efekt zmian jakie wprowadzi wchodzące w życie 25 maja rozporządzenie Rady Ministrów z 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe (DzU nr 94, poz. 552).

Zgodnie z nowymi przepisami mandat karny za wykroczenia skarbowe będą mogli nakładać jedynie:

- upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych,

- inspektorzy kontroli skarbowej,

- upoważnieni funkcjonariusze celni.

Z katalogu podmiotów dotychczas uprawnionych do karania w tej formie zostali wyłączeni  funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

Sprawca wykroczenia skarbowego ukarany mandatem będzie mógł uiścić grzywnę albo dokonując przelew na wskazane w formularzu konto, albo wpłacając odpowiednią kwotę w kasie organu nakładającego mandat, albo od razu - za pomocą karty płatniczej.

Oczywiście pod warunkiem, że funkcjonariusz ją nakładający będzie posiadał przenośny terminal płatniczy umożliwiający dokonanie tej operacji.

Tak jak do tej pory, przed ukaraniem niesumiennego podatnika, funkcjonariusz będzie musiał, na jego żądanie przedstawić mu do wglądu upoważnienie do nakładania kary grzywny w formie mandatu karnego. W upoważnieniu oprócz dotychczas podawanych danych znajdować się mają także numer legitymacji służbowej lub numer identyfikacyjny upoważnionego funkcjonariusza.

Zmienił się również wzór formularza mandatu karnego.

Formularze mandatów karnych używanych przed wejściem w życie nowego rozporządzenia mogą być jednak stosowane do 30 czerwca 2012 r.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Rady Ministrów z 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe (DzU nr 94, poz. 552)

Czytaj również:

Mandat zapłacisz kartą bankomatową

Zobacz serwis:

Kontrola podatkowa i skarbowa » Przestępstwa i wykroczenia skarbowe