Ochrona podatników w trakcie postępowania przed fiskusem jest iluzją, podobnie zresztą jak wstrzymanie wykonania decyzji, które zostały zaskarżone do sądu administracyjnego. Zmiana przepisów ordynacji podatkowej w tym zakresie nic nie dała, bo praktyka organów podatkowych rozmija się z intencjami posłów, którzy zmiany przygotowali i uchwalili. Potwierdzają to przykłady podatników, wobec których zastosowano egzekucję, mimo że sprawa trafiła do sądu.
Według organów podatkowych od dnia doręczenia decyzji podatnikowi do dnia wniesienia przez niego skargi do sądu administracyjnego można prowadzić egzekucję, i to bez jakichkolwiek ograniczeń.
Ponadto zdaniem fiskusa podstawą do wstrzymania wykonania decyzji jest wyłącznie hipoteka korzystająca z pierwszeństwa zaspokojenia. A ponieważ organ wpisał już hipotekę za pierwszą decyzję, to następne – w jego ocenie – nie mają już waloru pierwszeństwa zaspokojenia, a zatem nie powodują wstrzymania wykonania decyzji.
W ten oto sposób podatnik, który zabezpieczył wszystkie roszczenia budżetu hipoteką wpisaną na własnej nieruchomości, jest poddany egzekucji. Przedsiębiorcę egzekucja taka nieuchronnie eliminuje z rynku i z jakiejkolwiek aktywności gospodarczej.
Trudno zrozumieć takie działanie fiskusa w sytuacji, gdy wpisane na wniosek organu hipoteki zabezpieczają całość roszczeń wraz z odsetkami. Pytanie, czy po uchyleniu zaskarżonych decyzji przez sąd administracyjny za przedwczesną egzekucję odpowiedzialność poniosą osobiście urzędnicy, czy też – jak to zwykle bywa – Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy.
Dziś ówczesne, szumne zapowiedzi rządu, który proponowane przez siebie zmiany do ordynacji (druk sejmowy nr 951) zachwalał jako część „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości", mogą budzić wyłącznie uśmiech. Tyle tylko, że podatnikom wcale nie jest do śmiechu. Co z tego bowiem, że po latach ostatecznie wygrają swój spór z fiskusem, w co zresztą wierzą, gdy tymczasem zostaną nędzarzami.
Autor jest doradcą podatkowym specjalizującym się w postępowaniach podatkowych
Zobacz serwis: