Podniesienie stawki VAT na usługi szkoleniowe od 1 stycznia 2011 r. miało wymiar wartościowy i ilościowy. Zamiast stawki zwolnionej wprowadzono stawkę podstawową, która została podwyższona do 23 proc.
Nowelizacja dotyczy dużej grupy podmiotów, jako że zdecydowana ich większość nie spełnia warunków objęcia nowymi zwolnieniami zawartymi w art. 43 ust. 1 pkt 26 – 27 ustawy o VAT oraz § 13 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia wykonawczego.
Zwolnienia te, choć formalnie przedmiotowe, zawierają wiele warunków podmiotowych i skorzystać z nich mogą przede wszystkim regularne szkoły kształcące dzieci i studentów oraz osoby przekwalifikowujące się, a także osoby w tych podmiotach zatrudnione, udzielające korepetycji oraz szkoły językowe.
Usługi szkoleniowe dla dorosłych są wykonywane przez podmioty niewymienione, a jest to ogromny rynek cieszący się znacznym popytem – także ze względu na bogatą prawotwórczość MF. Rynek ten skupia większość obrotów z powodu wyższych cen tego rodzaju kształcenia i znacznej jego skali.
Skutki podniesienia stawki VAT to strata na szkoleniach, które wykonywane są w tym roku, a zostały opłacone przez odbiorców usług w 2010 r.
Ze względu na przepisy przejściowe (art. 41 ust. 14f ustawy o VAT) nie była możliwa korekta faktur zaliczkowych, a koszty organizacji przedsiębiorstwa szkoleniowe muszą zapłacić według stawek obowiązujących w momencie zakupu.
Skutek długofalowy, który już częściowo wystąpił, a prawdopodobnie będzie się pogłębiał, to zmniejszenie popytu na usługi niezwolnione, co prowadzi do wzrostu cen, dalszego zmniejszenia ich dostępności, ograniczenia dochodów podmiotów szkoleniowych i trenerów, a w konsekwencji również wpływów podatkowych. Wbrew bowiem szkole ekonomicznej prezentowanej przez MF podniesienie podatku zawsze, i to dość szybko, powoduje spadek wpływów budżetowych. Niedoprecyzowanie usług przekwalifikowania zawodowego może też zachęcić właściwe organy do podważania zasadności korzystania ze zwolnienia.
Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski
Czytaj więcej w serwisach:
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne
Zobacz też nasze poradniki:
» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.