Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 2 marca 2011 (IPPB5/423-53/11-4/RS).
We wniosku o jej wydanie spółka wskazała, że jednym z głównych źródeł finansowania jej działalności są zaciągane kredyty i pożyczki. Dochodzi jednak do sytuacji, gdy naliczone odsetki nie są płacone w dacie ich wymagalności, tylko kapitalizowane do kwoty głównej zadłużenia.
Pytała, czy gdy odsetki od udzielonej pożyczki spełniają ogólne przesłanki pozwalające na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów, odsetki kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki/kredytu mogą również zostać uznane za koszt podatkowy.
Według spółki tak, powiększają one koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.
Zdaniem spółki do zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów podatkowych nie jest wymagana ich zapłata. Ustawodawca bowiem zrównuje skutki kapitalizacji odsetek z ich zapłatą. Wynika to ze szczególnego charakteru operacji kapitalizacji, która ma tożsamy charakter ekonomiczny z zapłatą.
Izba w pełni podzieliła to stanowisko.
Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC
Komentuje Grzegorz Kuś, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC:
Mimo że przepisy ustawy o CIT określające skutki podatkowe umownej kapitalizacji odsetek do kwoty głównej pożyczki zasadniczo nie zmieniały się od kilku lat, wciąż pozostają przedmiotem licznych wystąpień podatników z wnioskami o wydanie indywidualnych interpretacji.
Wątpliwości występują, ponieważ część organów podatkowych i sądów administracyjnych (zob. np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 7 grudnia 2007, 1401/PP-I/4210-8/07/ICh, oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 stycznia 2001, I SA/Wr 1517/98) prezentowała pogląd, że jedynie faktyczna zapłata (moment poniesienia rzeczywistego wydatku na spłatę, a nie sam fakt kapitalizacji) odsetek może być przesłanką zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Przy takiej interpretacji zaliczenie odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe dopiero w momencie spłaty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami.
Tym samym, przyjmując takie podejście, należałoby „zawiesić" rozpoznanie takich odsetek jako kosztów uzyskania przychodów, aż do momentu choćby częściowej spłaty pożyczki. W mojej ocenie bardziej prawidłowe jest stanowisko (które aktualnie przeważa w praktyce), że umowna kapitalizacja odsetek jest tożsama w sensie ekonomicznym i prawnym z ich zapłatą.
Z tego względu powinny być one uznane za koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji (oczywiście jeśli spełniają ogólne przesłanki uznania ich za taki koszt z art. 15 ustawy o CIT). Na poparcie takiego stanowiska można wskazać wiele argumentów natury językowej, systemowej i funkcjonalnej.
W szczególności zdaniem NSA (por. wyrok z 8 lipca 2010, II FSK 359/09) do takiego wniosku prowadzi szczegółowa analiza i wykładania językowa art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz pkt 11 ustawy o CIT. Ponadto, w ocenie części organów podatkowych, dla pożyczkodawcy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT skapitalizowane odsetki powinny być uznane za przychód w momencie doliczenia ich do kwoty głównej pożyczki.
Tym samym można twierdzić, że ze względów systemowych ten moment powinien być również momentem, w którym pożyczkobiorca jest uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych. Dodatkowo znaczenie ma również to, że zgodnie z art. 27 ust. 7 ustawy o CIT na potrzeby pobrania podatku u źródła wypłata dokonywana przez płatnika oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez m.in. kapitalizację odsetek.
Konsekwentnie, w przypadku kapitalizacji pożyczki od nierezydenta, pożyczkobiorca będzie musiał pobrać podatek u źródła od przychodu ze skapitalizowanych odsetek.
Niemniej, mając na względzie wskazane rozbieżności, podatnicy powinni zawsze dokładnie analizować swoją sytuację prawnopodatkową, pamiętając również, że dla celów podatkowych inna będzie klasyfikacja odsetek od pożyczki, z której finansowany jest zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisie: