Spółka będzie kontynuować amortyzację rozpoczętą przez wspólnika.
Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 21 lutego 2011 (IPPB3/423-773/10-4/DP).
Spółka z o.o. posiada zabudowaną nieruchomość wykorzystywaną gospodarczo, którą zamierzała wnieść aportem do zakładanej przez siebie spółki komandytowej. Jako zorganizowana część przedsiębiorstwa przeniesiona miała być zarówno nieruchomość, jak i wszelkie związane z nią prawa i zobowiązania oraz część personelu.
Wnioskodawczyni pytała o skutki podatkowe tej czynności i zasady amortyzacji aportowanej nieruchomości.
Jej zdaniem nie będzie miał tu zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT i tym samym nie osiągnie ona przychodu z tytułu wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej.
W odniesieniu do amortyzacji spółka stwierdziła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest naliczanie odpisów od wniesionej aportem nieruchomości do spółki komandytowej.
Jeśli nieruchomość ta została zakwalifikowana do środków trwałych, to spółka komandytowa obowiązana jest dokonywać amortyzacji na zasadach przyjętych przez wspólnika wnoszącego wkład, w tym dotyczących wartości początkowej, wysokości odpisów oraz okresów ich dokonywania.
Izba Skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem.
Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC
Komentuje Kamil Januszek, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC:
Interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego przed 1 stycznia 2011 i kontynuuje korzystną dla podatników linię interpretacyjną.
Kwestia podatkowych skutków wniesienia wkładu niepieniężnego do spółek osobowych nie była wówczas uregulowana w ustawie o CIT. Z tego względu w praktyce mogły pojawiać się wątpliwości, czy wniesienie takiego aportu skutkuje powstaniem przychodu dla wnoszącego wkład.
Zgodnie z ustawą o CIT przychodem jest nominalna wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ale jedynie w spółkach kapitałowych. Skoro ustawodawca nie uregulował skutków wniesienia wkładów do spółek osobowych, zdarzenia takie są neutralne podatkowo dla spółki kapitałowej wnoszącej aport.
Wątpliwości w tym zakresie rozwiała nowelizacja ustawy o CIT, obowiązująca od 1 stycznia 2011. Ustawodawca wprost określił, że wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego nie skutkuje powstaniem przychodu dla wnoszącego. Usankcjonował tym samym obowiązującą praktykę podatkową.
Niewykluczone jednak, że nowelizacja ta może zostać wykorzystana jako argument przemawiający za opodatkowaniem aportów wniesionych do spółek osobowych przed jej wejściem w życie.
Organy podatkowe mogą twierdzić, że skoro ustawodawca wyeliminował możliwość powstania przychodu w przypadku wniesienia wkładu do spółki osobowej od 1 stycznia 2011, to przed tą datą wniesienie aportu miało taki skutek. Taka argumentacja byłaby oczywiście nieuzasadniona i pozytywnie należy ocenić, że w komentowanej interpretacji organ podatkowy nie próbuje jej powoływać.
Przed 1 stycznia 2011 wątpliwość budziły również zasady amortyzacji środków trwałych wniesionych aportem do spółki osobowej. Kwestia ta została jednolicie uregulowana w znowelizowanej ustawie o CIT.
Ustawodawca przesądził o zastosowaniu zasady kontynuacji, w przypadku gdy przedmiot wkładu podlegał amortyzacji u osoby prawnej wnoszącej aport. Jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany, wartość początkową stanowi kwota wydatków poniesionych na jego nabycie lub wytworzenie, niezaliczonych do kosztów podatkowych.
Czytaj też:
Zobacz
»
»
»
»
»