Przygotowana przez rząd nowelizacja wprowadza wiele zmian. Najważniejsze dotyczą podatkowego uregulowania nieodpłatnego przekazywania towarów i nieodpłatnego świadczenia usług opieki medycznej (pakiety medyczne), obrotu złomem oraz usług przeładunku towaru w portach morskich.

Dotychczas nieodpłatne przekazywanie towarów było zwolnione z VAT, pod warunkiem że było związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Chociaż fiskus kwestionował tę zasadę, znajdowała ona uzasadnienie w przepisach ustawy i potwierdzały to sądy administracyjne. Po zmianach, niezależnie od tego, czy przekazanie będzie związane z działalnością firmy czy nie, zwolnienie nie będzie przysługiwało. Wyjątkiem będą prezenty o małej wartości oraz próbki.

W przypadku nieodpłatnego świadczenia usług zmiana polega na obowiązku naliczenia podatku przez świadczącego usługi, nawet jeśli jemu samemu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy ich wcześniejszym nabyciu. Dotychczas w takich sytuacjach na usługi nie był nakładany podatek.

Nowelizacja wyjaśnia też kwestię obowiązku naliczania podatku od pakietów medycznych nabywanych przez firmy na rzecz pracowników. Obecnie problem budzi wątpliwości, po zmianach sytuacja ma być jasna: pakiety będą korzystały ze zwolnienia z VAT. Senackie poprawki wyjaśniają też zakres stosowania preferencyjnej stawki O proc. do usług świadczonych na obszarze portów morskich. Będzie ona miała zastosowanie do obsługi środków transportu lądowego, morskiego i żeglugi śródlądowej, łącznie ze składowaniem ładunków do 60 dni, a w przypadku kontenerów 20 dni.

Kolejna zmiana wynika z potrzeby usunięcia patologii w obszarze szczególnie na nie podatnym, czyli branży obrotu złomem.

W tym celu ustawodawca chce wprowadzić system samonaliczania podatku. Odwrócona zostanie ogólna zasada, że to sprzedawca rozlicza VAT. Ten obowiązek obciąży kupujących złom. Pozwoli to na wyeliminowanie sytuacji, gdy po kilku transakcjach sprzedaży, nieuczciwa firma znika, nie odprowadzając podatku. W takiej sytuacji często pokrzywdzeni byli nabywcy, którym fiskus odmawiał prawa do odliczenia podatku wykazanego na fakturach od firm słupów.

W ustawie pojawi się nowe zwolnienie z podatku w zakresie opieki medycznej i profilaktyki zdrowotnej. Oprócz obecnie już uprzywilejowanych usług wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ) będą nim objęte także usługi świadczone na ich terenie i na ich rzecz, niekoniecznie przez same ZOZ. Warunkiem zwolnienia będzie ścisły związek z podstawowymi usługami świadczonymi przez podmioty uprawnione do zwolnienia.

Prace nad nowelizacją są prowadzone w tempie ekspresowym. Dziś ma się nią zająć Sejm. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 kwietnia.

Etap legislacyjny:

-przed głosowaniem w Sejmie poprawek Senatu

 

Czytaj więcej w artykułach:

 

Więcej informacji w serwisach:

Nieodpłatne przekazanie towarów

Nieodpłatne świadczenie usług