Do końca 2010 roku zakres zwolnień z VAT dla usług finansowych zależał od statystycznej klasyfikacji danego świadczenia; usługi pośrednictwa finansowego mieszczące się w grupowaniach PKWiU 65 – 67 mogły korzystać ze zwolnienia z VAT, chyba że wprost je z tego zwolnienia wyłączono. Takim wyłączeniem objęta była m.in. działalność lombardów.
Polega w większości przypadków na udzielaniu czasowego finansowania osobom fizycznym; zabezpieczeniem finansowania są rzeczy lub prawa zastawiane przez klientów. Zysk realizowany jest na różnicy między kwotą finansowania a ceną wykupu zastawu. Ta działalność, mająca charakter pożyczek lombardowych, dotychczas była opodatkowana podstawową stawką VAT. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek z tego tytułu przynosił budżetowi państwa dochód ok. 20 milionów złotych rocznie.
Te usługi są również oferowane przez banki. Jednak pożyczki czy kredyty lombardowe udzielane pod zastaw w ramach systemu bankowego korzystały ze zwolnienia z VAT.
Tak więc dla klientów indywidualnych bardziej opłacalne mogło być zaciągnięcie pożyczki lombardowej w banku niż w lombardzie.
Od początku 2011 roku,
w wyniku nowelizacji przepisów
,
zwolnieniem objęto m.in. usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz pośrednictwo w zakresie udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z udzieleniem kredytu lub pożyczki pieniężnej.
Brak jest jednocześnie ograniczeń podmiotowych zakresu tego zwolnienia. W rezultacie należy uznać, że
działalność lombardów polegająca na udzielaniu pożyczek, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jest objęta zwolnieniem z VAT.
Jednak lombardy utraciły możliwość odliczania VAT w związku z działalnością pożyczkową. Mogą więc rekompensować koszty nieodliczalnego VAT, utrzymując ceny na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.
Marcin Zawadzki, doradca podatkowy, konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe
Czytaj więcej w artykułach:
Czy pożyczka pod zastaw jest zwolniona od VAT
Które transakcje nie będą opodatkowane
Zmiany w zwolnieniach VAT usług finansowych
Czytaj więcej w serwisie o:
Usługi finansowe i pośrednictwa finansowego
Zobacz cały poradnik: