[b]Spółka z o.o. planuje wymienić okna w lokalu firmowym będącym środkiem trwałym. Czy wydatki na ten cel należy rozliczać jako remont czy modernizację? Zainstalowane będą nowe okna dostępne na rynku. Oczywiście będą one jakościowo lepsze od starych [/b]– pisze czytelnik.

Gdy wymiana okien będzie miała na celu odtworzenie stanu pierwotnego, to należy ją zakwalifikować jako remont. Nie ma tu znaczenia, że stare okna będą wymienione na obecnie dostępne na rynku, lepsze jakościowo.

Jeżeli jednak wymiana ta spowoduje wzrost parametrów użytkowych, np. w wyniku zmiany wielkości otworów okiennych, bądź nastąpi istotna zmiana właściwości okien, np. w wyniku wymiany zwykłych okien na dźwiękoszczelne, to taką wymianę należałoby rozpatrywać jako modernizację.

Ograny podatkowe dopuszczają jednak możliwość powołania przez podatnika biegłego do spraw budowlanych, który wypowie się co do kwalifikacji tych prac.

[srodtytul]Problemy z kwalifikacją[/srodtytul]

Gdy środki trwałe zostały ulepszone w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, ich wartość początkową powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł.

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Mówi o tym art. 16g ust. 13 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2054poz%20654.asp]ustawy o CIT[/link].

[ramka][b]Co się kryje pod ustawowymi pojęciami[/b]

Zgodnie z wyjaśnieniami organów podatkowych:

- przebudowa to zmiana (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny,

- rozbudowa polega na powiększeniu (rozszerzeniu) składników majątkowych,

- rekonstrukcja to odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,

- adaptacja to przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony, albo nadanie mu nowych cech użytkowych,

- modernizacja sprowadza się do unowocześnienia środków trwałych. [/ramka]

Na podstawie z kolei art. 3 pkt 8 ustawy z 7 lipca 1994 r.

Prawo budowlane przez pojęcie remontu należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym. Istotne jest więc, aby wymiana okien miała charakter odtworzeniowy.

Jeżeli zatem poniesione przez spółkę wydatki mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego, to należy je traktować jako nakłady na remont. Nie ma tu znaczenia, że w ramach tego remontu zostaną użyte obecne, lepsze jakościowo okna.

[srodtytul]Pomoc biegłego[/srodtytul]

Należy jednak zwrócić uwagę, czy wymiana ta nie spowoduje wzrostu wartości użytkowej. Na podstawie art. 180 § 1 ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy a nie jest sprzeczne z prawem. Stąd można się tu posiłkować opinią biegłego do spraw budowlanych. Wskazała na to katowicka Izba Skarbowa w interpretacji z 8 lipca 2010 r.

[ramka][b]Interpretacja Izby Skarbowej[/b]

[b]Trzeba przeanalizować zakres wykonanych robót[/b]

„Przed zakwalifikowaniem określonych wydatków do ulepszenia lub remontu należy każdorazowo w stosunku do konkretnego środka trwałego szczegółowo przeanalizować zakres rzeczowy wykonywanych robót, porównując je do stanu istniejącego na podstawie dokumentacji technicznej, a w przypadku wątpliwości co do prawidłowej kwalifikacji poniesionych wydatków oprzeć się na opinii biegłego do spraw budowlanych, który w oparciu o stosowną dokumentację i oględziny wypowie się co do charakteru poniesionych nakładów.

Należy również zwrócić uwagę, iż dokonując kwalifikacji wydatków do nakładów o charakterze remontowym, należy uwzględnić również zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny, albowiem na skutek upływu czasu i postępu myśli technologicznej wymiana zużytych elementów na identyczne jest praktycznie niemożliwa.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż obecnie wykonywane prace podyktowane są złym stanem technicznym okien. Prace te nie zmieniają jednak ich charakteru i funkcji, w szczególności nie ulegnie zmianie wielkość otworów okiennych. Mają one na celu przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego wraz z wymianą zużytych składników technicznych na inne niż te, których użyto pierwotnie, przy czym obecnie montowane okna należą do klasy średniej wyrobów tego typu.

W świetle powyższego należy uznać, iż wydatki na wymianę okien będą miały charakter odtworzeniowy, niepowodujący zmian parametrów użytkowych ani technicznych, przywracający pierwotną zdolność użytkową budynku, a zatem należy je uznać za remont i zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów”. [b](pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 8 lipca 2010 r., IBPBI/2/423-579/10/MS). [/b] [/ramka]

[srodtytul]Kiedy do kosztów[/srodtytul]

Wydatki na remont mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, chyba że przyjęta przez spółkę polityka rachunkowości przewiduje ich rozliczenie w czasie.

Takie stanowisko zajęła również[b] Izba Skarbowa w Katowicach w piśmie z 25 listopada 2010 r. (IBPBI/2/423-1117/10/PP)[/b].

Czytamy w nim: „Skoro podatnik zdecydował się rozliczać część wydatków remontowych w oparciu o zasady wynikające z przepisu art. 39 ust. 1 i ust. 3 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr152poz1223.asp]ustawy o rachunkowości[/link], a więc dokonywać systematycznie odpisów w ciężar kosztów proporcjonalnie do ustalonego okresu, to powinien je w tym samym czasie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych”.

Jeżeli wymiana okien będzie miała charakter ulepszenia (w tym modernizacji), to nakłady z tego tytułu będą podwyższały wartość początkową środka trwałego.