Zalicza się do nich szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/162949,595209.html]pełną treść wyjaśnień Ministerstwa Finansów[/link][/b][/ramka]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=380992]Nowelizacja ustawy o VAT (DzU nr 226, poz. 1476)[/link] zmieniła od 1 stycznia zakres zwolnienia z podatku usług edukacyjnych. Do końca 2010 r. nieopodatkowane były usługi o określonym symbolu statystycznym. Od 1 stycznia ważne jest, kto je świadczy i czy spełnia wymienione w przepisach warunki.

Przykładowo zwolnione z VAT jest kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Zdaniem Ministerstwa Finansów te warunki spełniają szkolenia BHP. Są adresowane do pracodawców, pracowników służby BHP, a także instruktorów i wykładowców tej tematyki. Można je więc zaliczyć do usług kształcenia zawodowego. Podobnie będzie, gdy szkoleni są inni pracownicy. Znajomość przepisów oraz zasad BHP jest bowiem warunkiem niezbędnym do jej wykonywania.

Potwierdzają to przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3805C31C3E8CA8CD90ABC180076F9E82?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Wynika z nich, że nie wolno dopuścić do pracy osoby, która nie ma wymaganych kwalifikacji lub umiejętności, ale i dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP.

Ministerstwo podkreśla, że obowiązek przeprowadzania szkoleń BHP wynika wprost z przepisów kodeksu pracy. Szczegółowe zasady określone zaś zostały w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174609]rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.) w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy[/link]. Oznacza to, że spełniona jest też druga przesłanka zwolnienia (szkolenia prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach).

Zwolnione z VAT są też m.in. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem kształcenia i wychowania (np. szkoły podstawowe) oraz uczelnie – jeśli chodzi o kształcenie na poziomie wyższym. Ponadto usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym świadczone przez nauczycieli. Zwolnienie obejmuje również nauczanie języków obcych.

Kolejna grupa nieopodatkowanych usług to kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe świadczone przez podmioty, które uzyskały stosowną akredytację.

[b] Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/595351-Szkolenia-bhp-sa-bez-VAT.html]Szkolenia bhp są bez VAT[/link][/b]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/214548.html]więcej o VAT od usług szkoleniowych i edukacyjnych[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Zobacz poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]