[b]Potwierdziła to Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 3 grudnia 2010 r. (ITPP2/443-947/10/PS).[/b]

Spółka zajmuje się handlem stolarką budowlaną. Działalność opiera na umowach dystrybucyjnych określających warunki, na podstawie których odbiorcy uprawnieni są do otrzymywania premii. Nabywca, po potwierdzeniu poziomu zrealizowanego obrotu, wystawia spółce fakturę VAT za otrzymaną premię pieniężną. Premia jest formą gratyfikacji za utrzymywane stosunki handlowe i powstrzymywanie się od zakupów w firmach konkurencyjnych.

Spółka zapytała, czy ma prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony z tytułu wystawionych jej faktur za premie pieniężne. Zdaniem spółki premia pieniężna jest wynagrodzeniem za usługę i powinna być opodatkowana na zasadach wynikających z art. 8 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link].

Wypłacane premie są dokumentowane fakturami VAT, więc zgodnie z zasadami ogólnymi dają podstawę do obniżenia podatku należnego o naliczony, który z nich wynika.

Izba uznała stanowisko spółki za prawidłowe, stwierdzając, że w tej sprawie spełnia ona przesłanki umożliwiające skorzystanie z zasad ogólnych obniżenia podatku.

Organ zauważył, że w przypadku wypłacanych premii jest zachowany bezpośredni związek między świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem w postaci premii.

Premia pieniężna wypłacana, oprócz usług dystrybucyjnych, również za czynności promocyjne, szkoleniowe, doradcze jest wynagrodzeniem za świadczone usługi podlegające opodatkowaniu, a zatem spółce przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez kontrahenta, dokumentujących odpłatne świadczenie danych usług.

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC[/i]

[ramka][b]Komentuje Anna Juszczyk, starsza konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PwC[/b]

W ostatnich latach kwestia sposobu traktowania dla celów VAT wypłacanych/otrzymywanych premii pieniężnych była przedmiotem rozstrzygnięć wielu wyroków wydanych zarówno przez WSA, jak i NSA. Analizując je, należy dojść do wniosku, że nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak traktować premie pieniężne dla celów rozliczeń VAT.

Sądy, zauważając trudności dotyczące kwalifikacji umów związanych z rabatem czy premią pieniężną, stwierdzają, że każdy przypadek należy analizować oddzielnie, badając i biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności faktyczne sprawy.

W omawianej interpretacji podatnik pytał o prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej premię pieniężną. W tym wypadku premia została potraktowana jako wynagrodzenie należne z tytułu usług świadczonych przez kontrahenta spółki.

Spółka (dostawca towarów) wskazała, że między nią a kontrahentem istnieje stosunek prawny, na podstawie którego kontrahent, dokonując zakupów w spółce, uzyskuje premię pieniężną nie tylko za przekroczenie określonego poziomu obrotów (czyli określoną przez dostawcę wartość dokonanych zakupów), lecz także za wykonanie innych czynności na rzecz dostawcy (tj. współpracy w zakresie działań marketingowych, promowania i reklamy towarów, organizowania wspólnych akcji reklamowych, prezentacji towarów oraz zapewnienia odpowiedniego wyszkolenia sprzedawców).

Biorąc to pod uwagę, izba stwierdziła, że mamy do czynienia ze świadczeniem usług przez nabywcę towarów na rzecz podatnika (spółki), wynagradzanego przez niego stosowną premią. Jako że usługa świadczona na rzecz spółki ma ścisły związek z wykonywaną przez nią działalnością gospodarczą podlegającą VAT, powinno przysługiwać jej prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z tych faktur.

Należy jednak zauważyć, że wypłacana nabywcy przez dostawcę premia pieniężna jedynie z tytułu osiągnięcia przez niego określonej wielkości obrotów nie byłaby wynagrodzeniem za świadczenie usługi w rozumieniu przepisów o VAT.

Jak bowiem podkreślił [b]NSA w wyroku z 5 sierpnia 2010 r. (I FSK 1318/09)[/b], czynności nabycia towarów tylko poprzez fakt ich zsumowania nie stają się jednocześnie jego usługą na rzecz dostawcy.

Dodatkowo należy pamiętać, że gdy premię można przypisać do konkretnej dostawy, wówczas stanowi ona rabat obniżający obrót w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT, który powinien być dokumentowany fakturą korygującą [b](por. wyrok WSA we Wrocławiu z 21 stycznia 2010 r., I SA/Wr 1760/09)[/b].[/ramka]

[ramka][b]Czytaj też: [/b]

[ul] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/467831.html]Premie pieniężne obniżają obrót i podatek[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/553017.html]Jak zachęcić klienta do zakupu i nie mieć kłopotów z fiskusem[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/530753.html]Czym się różni premia pieniężna od rabatu[/link][/li] [/ul][/ramka]