Tak twierdzi wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Materny (nr 19 325). Stanowisko MF jest interpretacją [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=380992] znowelizowanych 29 października 2010 r. przepisów ustawy o VAT, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2011 r. (DzU nr 226, poz. 1476)[/link].

Chodzi o zapisane w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a zwolnienie od podatku dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (innych niż usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty i uczelnie określone w pkt 26), prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz dla usług i dostawy towarów ściśle z tymi usługami związanych. Tyle przepis.

[wyimek][b]Zobacz też [link=http://www.rp.pl/artykul/55807,585419_Odpowiedz-Ministerstwa-Finansow-z-22-grudnia-2010-r--w-sprawie-zwolnienia-z-VAT-kursow-prawa-jazdy.html]odpowiedź Ministerstwa Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie zwolnienia z VAT kursów prawa jazdy[/link][/b][/wyimek]

Na jego podstawie ministerstwo twierdzi jednak, że "usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E są usługami kształcenia zawodowego". Również szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B należy - w opinii ministerstwa - uznać za kształcenie zawodowe ze względu na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różnych stanowiskach.

"Nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać co do zasady szkolenia osób ubiegających się o wydania prawa jazdy kategorii A" - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

[b]W rezultacie po 1 stycznia 2011 r. kursy na prawo jazdy kategorii B, C, D i E będą zwolnione od VAT, a tylko kursy na prawo kategorii A będą objęte 23-proc. podatkiem[/b]. Zapłacą go ci, którzy będą chcieli uzyskać prawo jazdy na motocykl, by np. zatrudnić się jako kurierzy rozwożący w miastach przesyłki, czy fotoreporterzy.

- Takie twierdzenie nie znajduje uzasadnienia w prawie unijnym - twierdzi Roman Namysłowski, starszy menedżer w Ernst & Young. Według niego, takie różnicowanie może prowadzić, jak w wypadku samochodów z kratką, do wykreowania sztucznego popytu na prawo jazdy tych kategorii, które są zwolnione od VAT.

Niestety, stanowisko MF niewiele ma wspólnego z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1777/ 2005 z 17 października 2005 r. ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE z 29 października 2005 r. L 288/1).

Zgodnie z nim "usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane w warunkach określonych w art. 13 część A ust. 1 lit. i dyrektywy 77/388/EWG, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia dla tego celu" (art. 14).

[ramka] [b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/214548,585266_Ktore-kursy-prawa-jazdy-beda-zwolnione-od-VAT.html]Które kursy prawa jazdy będą zwolnione od VAT[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach VAT w 2011 roku[/link][/b][/ramka]