Większość nowych przepisów dotycząca ustalania miejsca świadczenia (i opodatkowania) usług obowiązuje od 1 stycznia 2010 r. Jednak zarówno dyrektywa 2008/8/WE, jak i wdrażająca ją [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=332184]nowelizacja ustawy o VAT z 23 października 2009 r. (DzU nr 195, poz. 1504)[/link] przesunęły o rok wejście w życie regulacji dotyczących miejsca świadczenia szeroko pojętych usług w zakresie kultury.

[b]Do końca 2010 r. obowiązuje przepis przejściowy[/b], zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług jest miejsce, gdzie są one faktycznie świadczone.

Oznacza to, że obecnie jednolicie traktowane są usługi samej organizacji imprez, tj. targów i wystaw, oraz usługi wstępu na nie. Jedne i drugie są opodatkowane w miejscu, w którym są faktycznie świadczone (przez usługodawcę), niezależnie od tego kto jest usługobiorcą.

[b]Od 1 stycznia 2011 r. nastąpi rozróżnienie samych usług na te, które będą obejmowały:[/b]

- [b]wstęp na te imprezy [/b]– będą one opodatkowane w miejscu ich faktycznego świadczenia (tam gdzie wystawa lub targi się odbywają),

- [b]usługi organizacji[/b] – będą rozliczane na zasadach ogólnych (art. 28b ustawy o VAT) w miejscu siedziby lub stałym miejscu zamieszkania podatnika usługobiorcy (a gdy są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności znajdującego się w innym miejscu niż siedziba/stałe miejsce zamieszkania, to w tym stałym miejscu prowadzenia działalności).

Dla opodatkowania usług targowych i wystawienniczych znaczenie będzie więc mieć status uczestników takiego wydarzenia. Mogą oni być uczestnikami targów jako publiczność, wówczas korzystają ze świadczenia w postaci usługi wstępu na tego typu imprezę. Jeżeli uczestniczą w targach jako wystawca, usługa przez nich zakupiona nie będzie usługą wstępu, ale w dziedzinie organizacji targów i wystaw.

Te zasady opodatkowania będą obowiązywały jedynie w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz podatników VAT. W wypadku usługobiorców niepodatników nie ma rozróżnienia między usługami wstępu na targi, wystawy oraz usługami ich organizacji. Zawsze, zgodnie z art. 28 g ust. 2 ustawy o VAT, miejscem świadczenia tych usług będzie miejsce, w którym działalność jest faktycznie wykonywana (impreza się odbywa).

Podsumowując, [b]od nowego roku także dla usług w dziedzinie kultury istotne będzie prawidłowe określenie, czy usługobiorca ma status podatnika bądź nim nie jest.[/b] W zależności od tego usługodawca może być zobowiązany do rozliczenia VAT bądź obowiązek ten przejdzie na usługobiorcę.

[i]Autorka jest starszą asystentką w MDDP[/i]

[ramka][b]Zobacz poradnik:

[link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]