Bardzo często po pewnym okresie wykorzystywania składników majątku na cele związane z prowadzoną działalnością podatnicy przejmują używane przez własne firmy rzeczy do osobistego użytku. Pojawiają się wtedy pytania o podatkowe skutki takich zabiegów.
Chodzi o ewentualne powstanie przychodu oraz konieczność korekty podatku w zakresie wcześniejszego jednorazowego zaliczenia zakupu do kosztów uzyskania przychodu. To, czy zakup np. samochodu będzie jednorazowo zaliczony do kosztów podatkowych, czy też będzie amortyzowany stopniowo, zależy od okresu jego przewidywanego wykorzystywania na cele związane z prowadzoną działalnością.
Okresem granicznym jest tutaj rok. Jeśli podatnik wyzbędzie się własności auta przed upływem 12 miesięcy od zakupu, będzie mógł cenę zakupu zaliczyć do kosztów jednorazowo. Zagadnienie to dotyczy wszystkich osób prowadzących małe, nawet jednoosobowe firmy wycofujących z majątku firmy różne składniki.
[b] Z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C2C49A221C8606C6C10A34D1582D8305?id=346580]ustawy o PIT (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307) [/link]nie wynika, by w przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste powstawał obowiązek zapłaty podatku lub korekty wcześniejszych odliczeń. [/b]
Wycofywane przedmioty nadal stanowią własność tego samego podatnika, są jedynie wykorzystywane na inne cele. Z brzmienia przepisów wynika natomiast, że przychód może powstać jedynie w sytuacji, gdy nastąpi zbycie. Dodatkowo opodatkowanie nastąpi, gdy auto zostanie sprzedane przed upływem sześciu lat od wycofania go z działalności. Okres tych sześciu lat liczony jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym auto zostało wycofane z działalności, do dnia jego odpłatnego zbycia.
Zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych możliwe jest jedynie wtedy, gdy podatnik wykaże, iż faktycznie służyły one działalności i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub do zachowania albo zabezpieczenia jego źródła.
Gdyby dany składnik majątku nie przyczynił się do wymienionych celów, gdyż np. samochód od początku służył tylko zaspokajaniu potrzeb osobistych, nie można jego zakupu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.