[b]Rz: Ministerstwo Finansów twierdzi, że usługi świadczone przez organizatorów targów w Polsce na rzecz firm, które nie mają w naszym kraju siedziby lub stałego miejsca zamieszkania, nie będą u nas opodatkowane. To chyba dobra wiadomość dla wystawców i firm przygotowujących targi?[/b]
[b]Dominika Cabaj: [/b]Rzeczywiście, stanowisko Ministerstwa Finansów jest bardzo korzystne dla polskich firm. Proszę jednak pamiętać, że jest to jedynie opinia, która w każdej chwili może ulec zmianie, bo nie jest to interpretacja wydana w trybie ordynacji podatkowej, która wiązałaby podległe resortowi organy podatkowe. Ostrożność w podejściu do tego, co mówi dziś MF, jest tym bardziej wskazana, że to samo ministerstwo prezentowało odmienne stanowisko w tej sprawie jeszcze w roku 2008. Twierdziło wtedy, że usługi organizacji targów są opodatkowane tam, gdzie znajduje się nieruchomość. Z kolei od 1 grudnia 2008 r. obowiązywał jasny przepis, że decyduje miejsce, w którym targi te się odbywają. Przepis ten przestaje jednak obowiązywać z końcem tego roku. Dotyczy to wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Sytuacji podatników nie ułatwiają też niejednoznaczne przepisy wspólnotowe oraz regulacje zawarte w polskiej ustawie o podatku od towarów i usług. Dlatego po 1 stycznia 2011 r. spodziewam się chaosu, chyba że Komitet ds. VAT wyda wcześniej dla państw członkowskich wytyczne w tym zakresie.
[b]Czy stanowisko Ministerstwa Finansów rozwiązuje wszystkie problemy?[/b]
Niestety, nie. Ponieważ niemal każde państwo członkowskie Unii Europejskiej ma w tej kwestii odmienne zdanie. Przykładowo Niemcy stoją na stanowisku, że decydujące o miejscu opodatkowania tych usług jest położenie nieruchomości, na obszarze której targi są organizowane. W rezultacie wystawcy biorący udział w tamtejszych imprezach mają obowiązek zapłacić niemiecki VAT.
[b]Kiedy można się spodziewać zajęcia stanowiska przez Komisję Europejską? Do 1 stycznia 2011 r. czasu już niewiele.[/b]
Myślę, że Komisja Europejska wstrzymuje się do czasu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku w sprawie polskiej spółki Inter-Marc, która zajmuje się przygotowaniem ekspozycji na targi. Trybunał będzie musiał zdecydować, czy świadczone przez nią usługi należą do usług związanych z marketingiem, czy też są usługami pomocniczymi do organizacji targów. Orzeczenie ma zapaść na początku grudnia. Nie dotyczy ono wprawdzie bezpośrednio usług organizacji targów, lecz spodziewam się, że po nim Komitet ds. VAT wyda jakąś instrukcję.
[i]z Dominiką Cabaj, doradcą podatkowym w kancelarii DLA Piper Wiater rozmawiała Grażyna J. Leśniak[/i]