Takie będą skutki nowelizacji ustawy o VAT.
Dyrektywa w sprawie VAT wprowadzająca zwolnienie dla usług medycznych posługuje się bardzo ogólnymi pojęciami. W Polsce dotychczas usługi te były określane poprzez odwołanie do klasyfikacji statystycznych.
Od 1 stycznia 2011 r. przestanie to obowiązywać. Pojawi się opisowa definicja usług medycznych objętych zwolnieniem.
Będzie dotyczyć tylko tych, które służą profilaktyce, ratowaniu i poprawie zdrowia. Jest więc pewne, że od 1 stycznia 23-proc. stawka VAT obejmie wydawanie opinii medycznych dla celów sądowych lub rentowych. Będą nią również obciążone operacje plastyczne.
– Nie wszystkie jednak. Będą one zwolnione z VAT, jeśli ich celem jest np. usunięcie skutków wypadku. Osoba pogryziona przez psa, uiszczając opłatę za operację usunięcia blizn, nie zapłaci więc VAT – mówi Radosław Maćkowski, doradca podatkowy w Deloitte.
Dodaje, że można sobie także wyobrazić sytuację, gdy niepowstałe w wyniku wypadku defekty urody negatywnie wpływają na psychikę danej osoby. Wtedy również operacje plastyczne powinny być zwolnione od podatku. Prawdopodobnie będzie to uzależnione od posiadania odpowiedniej opinii lekarskiej. Dziś trudno jednak przewidzieć, jaka będzie praktyka.
345 zł o tyle może zdrożeć opieka położnej
Wątpliwości budzą często pobierane przez szpitale położnicze opłaty za pokój o podwyższonym standardzie, oddzielną salę porodową lub indywidualną opiekę położnej.
– Z jednej strony takie dodatkowe usługi poprawiają komfort rodzącej, z drugiej jednak pojawia się pytanie, czy są one konieczne do osiągnięcia celów terapeutycznych. Może się okazać, że utrzymanie dla nich zwolnienia po 1 stycznia 2011 r. będzie zależało od spełnienia przez szpital dodatkowych przesłanek. Dzisiaj trudno to jeszcze rozstrzygnąć – podkreśla Radosław Maćkowski.
115 zł za dzień może kosztować dopłata za pobyt w jednoosobowej sali
– Opłaty za położną raczej nie powinny być obciążone VAT, ponieważ ich ponoszenie jest uzasadnione względami zdrowotnymi. Prawdopodobnie inaczej fiskus będzie traktował kwoty zapłacone za pobyt w sali o podwyższonym standardzie. Tego rodzaju spory będą musiały rozstrzygnąć sądy – mówi Jerzy Martini, partner w Baker & McKenzie.
Dla osób zajmujących się finansami szpitali, przychodni i innych firm świadczących usługi medyczne będzie to rewolucyjna zmiana.
– Dziś podmioty te prawie w ogóle nie muszą się zajmować problemami VAT. Często nie mają nawet obowiązku prowadzenia ewidencji zakupów ani składania deklaracji. Tym bardziej ich zaskoczą nowe obowiązki. Jest bowiem prawdopodobne, że będą musiały odliczać VAT naliczony na podstawie proporcji uwzględniającej sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. A to bardzo komplikuje rozliczenia – zauważa Jerzy Martini.
Zobacz więcej:
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne
» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT
Zobacz poradnik
»
»
»