[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 22 lipca 2010 r., I SA/Rz 371/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka komandytowa wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Jej udziałowcami są dwie osoby fizyczne i jedna osoba prawna. Rozpoczęła w 2008 roku prowadzenie działalności gospodarczej. Jeden ze wspólników tej spółki – osoba fizyczna – prowadził w tym czasie, tj. od 1998 r., jednoosobowo działalność gospodarczą.

Spółka komandytowa w roku rozpoczęcia działalności kupiła środki trwałe i korzystała z prawa do jednorazowej amortyzacji zarówno na podstawie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893 ]ustawy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]o podatku dochodowym od osób prawnych[/link], jak i przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], w pełni wykorzystując limit 50 000 euro.

Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami odpowiedniego podatku dochodowego są jej wspólnicy.

Czy spółka komandytowa rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej w 2008 roku, mogła skorzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji środków trwałych, w sytuacji gdy jeden ze wspólników prowadził w tym czasie (od 1998 roku) samodzielnie działalność gospodarczą?

Zdaniem spółki było to możliwe. Inaczej uważały jednak organy podatkowe. Sprawa znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem WSA skarga była nieuzasadniona.

Przewidziane w art. 22k ustawy o PIT i art.16k ust.7 ustawy o CIT uprawnienie do jednorazowej amortyzacji dotyczy podatników, a nie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, co ma istotne znaczenie, gdyż spółka komandytowa nie jest równocześnie podatnikiem.

Wspólnicy spółki – podatnicy, dokonują rozliczeń podatkowych na podstawie o danych wynikających z ksiąg rachunkowych spółki i uwzględniają swój określony udział w przychodach i kosztach podatkowych.

W związku z tym, aby spółka komandytowa mogła zaewidencjonować jednorazową amortyzację w księgach rachunkowych, każdy z jej wspólników powinien spełnić przesłanki określone w przepisach umożliwiające skorzystanie z prawa do jednorazowej amortyzacji.

Stosownie do art. 22k ust.11 ustawy o PIT przepis ust. 7 nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej.

A to oznacza, że spełnione zostały przesłanki wyłączenia jednorazowej amortyzacji w stosunku do wspólnika, który wprawdzie rozpoczął w 2008 r. prowadzenie działalności gospodarczej jako wspólnik spółki komandytowej, ale zarówno w roku rozpoczęcia tej działalności, jak i w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie.