[b]Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 22 lipca 2010 r. (ITPP2/443-433/ 10/AK).[/b]
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że świadczy usługi elektroniczne za pośrednictwem Internetu. Jej klientami są przede wszystkim osoby zagraniczne, z terytorium Unii Europejskiej. Przy zakupie usługi klienci wypełniają formularz zamówienia, w którym podają swoje dane, oraz składają oświadczenie, dla jakich celów kupują daną usługę: prywatnych czy prowadzonej działalności gospodarczej.
Spółka pytała, czy ma możliwość świadczenia usług w cenie netto dla wszystkich klientów, którzy nabywają je dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i czy może zbierać oświadczenia klientów o posiadanym przez nich statusie podatnika w kraju ich siedziby i wyłącznie na tej podstawie świadczyć usługi za cenę netto.
Zdaniem spółki wystarczające jest, aby jej kontrahent złożył oświadczenie o odpowiedniej treści, przez zaznaczenie właściwego pola na formularzu zamówienia. Na tej podstawie można bowiem uznać, że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 28a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link].
Izba skarbowa nie podzieliła takiego stanowiska. Jej zdaniem określenie statusu kontrahenta z Unii Europejskiej możliwe jest m.in. przez podanie przez niego numeru VAT i potwierdzenie, że numer identyfikacyjny nabywcy jest ważny. Potwierdzenie ważności tego numeru można uzyskać za pośrednictwem biura informacji o podatku VAT, naczelnika urzędu skarbowego lub na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PricewaterhouseCoopers[/i]
[ramka][b]Komentuje Przemysław Wiśniewski, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers[/b]
W wyniku wdrożenia przez Polskę postanowień dyrektyw unijnych od 1 stycznia 2010 r. przy ustalaniu miejsca opodatkowania usług kluczowe jest ustalenie statusu ich odbiorcy jako podatnika VAT (usługi w schemacie biznes dla biznesu tzw. B2B) lub osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (usługi w schemacie biznes dla konsumenta tzw. B2C).
Usługi świadczone na rzecz podatników VAT (B2B) co do zasady podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym siedzibę posiada ich nabywca. Reguła ta nie dotyczy m.in. świadczenia usług na cele osobiste kontrahenta będącego podatnikiem VAT lub na rzecz jego pracowników.
Takie usługi są traktowane tak, jakby usługobiorcą była osoba niebędąca podatnikiem VAT. Natomiast usługi świadczone dla kontrahentów unijnych niebędących podatnikami (B2C) co do zasady są opodatkowane w kraju, w którym siedzibę posiada usługodawca (z wyjątkiem np. usług związanych z nieruchomościami).
W konsekwencji, aby prawidłowo określić miejsce opodatkowania usług świadczonych na rzecz zagranicznych kontrahentów, kluczowe jest ustalenie ich statusu oraz przeznaczenia usług. Tego problemu dotyczyła omawiana interpretacja.
Należy zaznaczyć, że polski ustawodawca nie wskazał, w jaki sposób podatnicy świadczący usługi dla kontrahentów spoza Polski powinni ustalić ich status jako podatników VAT lub też potwierdzić przeznaczenie wykonanych usług.
Dlatego wobec braku specjalnych regulacji organy podatkowe powinny przyjąć, że zaproponowane przez podatnika metody, tj. uzyskanie oświadczenia kontrahenta o posiadanym przez niego statusie podatnika VAT i o wykorzystaniu kupowanych usług w działalności gospodarczej, uzasadniają potraktowanie wykonanych świadczeń jako usług B2B.
W konsekwencji powinny być one opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy. Izba zakwestionowała potwierdzanie statusu podatnika przez uzyskanie jego oświadczenia, wskazując jednocześnie, że podatnicy w tym celu mogą posłużyć się np. potwierdzeniem aktualności jego numeru VAT w systemie VIES.
To jednak może okazać się uciążliwe, zwłaszcza dla podatników świadczących usługi dla wielu kontrahentów.
Niemniej należy zwrócić uwagę, że to podatnik poniesie konsekwencje niezgodnego z prawdą oświadczenia kontrahenta co do jego statusu jako podatnika VAT.
Dlatego w praktyce potwierdzanie aktualności numeru VAT kontrahenta poprzez system VIES może okazać się przydatne.[/ramka]