[b]Polski podatnik świadczy w Polsce usługi doradztwa i usługi konsultingowe na rzecz kontrahenta z zagranicy (podatnika unijnego). VAT od tych usług rozlicza nabywca. Czy należy je wykazywać w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej? Jeżeli tak, to w której pozycji? Według mnie nie powinny być w ogóle ujmowane w deklaracji i informacji podsumowującej, skoro nie podlegają polskiemu VAT.[/b]
Niestety, z tym stanowiskiem czytelnika nie można się zgodzić. Nie ulega przy tym wątpliwości, że usługi tego typu świadczone na rzecz podatnika z innego kraju Unii Europejskiej zasadniczo powinny być uznane za świadczone w miejscu, w którym ten usługobiorca posiada siedzibę.
Wynika to z art. 28b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link].
W konsekwencji, co do zasady, zobowiązany do ich opodatkowania będzie usługobiorca, a polski usługodawca nie powinien wykazywać VAT należnego z tytułu tej transakcji.
Jednak choć tego typu sprzedaż nie jest opodatkowana przez usługodawcę, ma on obowiązek wskazać w prowadzonej ewidencji wartości usług, dla których miejscem świadczenia nie jest terytorium Polski. Wynika to z tego, że transakcje transgraniczne są potencjalnie narażone na podwójne opodatkowanie (w kraju świadczącego i w kraju świadczeniobiorcy) a także istnieje ewentualność uniknięcia ich opodatkowania w ogóle.
W oczywisty sposób naruszałoby to zasadę powszechności opodatkowania, otwierając również drogę zachowaniom nieuczciwym, np. w celu wyłudzenia podatku. W związku z tym na terenie UE wprowadzono określone obowiązki informacyjne, służące weryfikacji prawidłowości rozliczeń obrotu transgranicznego (usług i towarów).
W deklaracji miesięcznej VAT-7 (i analogicznie w deklaracjach VAT-7K i VAT-7D) w polu 21 należy wpisać wartość dostawy towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju, a w polu 22 – zawierającą się w powyższej kwocie wartość świadczeń, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Przepis ten stwierdza, że podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT-UE mają obowiązek składać informacje podsumowujące m.in. o wykonanych usługach, do których stosuje się art. 28b tej ustawy, jeżeli usługi te:
- są świadczone na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych dla celów VAT,
- są świadczone na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
- nie są zwolnione z podatku lub opodatkowane zerową stawką oraz
- powinny być opodatkowane przez usługobiorcę.
W przedstawionej sytuacji polski podatnik wykonujący usługi doradztwa i usługi konsultingowe na rzecz podatnika z innego kraju członkowskiego ma obowiązek wykazania wartości tej transakcji zarówno w deklaracji VAT, jak również w informacji podsumowującej VAT-UE.
[i]Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/i]