[b]Rozliczam się z dochodów firmy na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). W marcu 2010 r. kupiłem na kredyt samochód osobowy. Pojazdu tego, choć używam go w działalności gospodarczej, nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych.

Dla ustalania limitu kosztów prowadzę ewidencję przebiegu tego pojazdu. Czy w ramach tego limitu mogę wliczyć w koszty uzyskania przychodów również odsetki płacone od kredytu zaciągniętego na ten zakup? [/b]

Nie ma takiej możliwości. W świetle art. 23 ust. 1 pkt 46 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] oraz ust. 13 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów (załącznik do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD717202242F5BF2FE51B35FCC659F39?id=170518]rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.[/link]) w granicach limitu wynikającego z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu samochodu osobowego przez stawkę za jeden kilometr przebiegu można zaliczać w ciężar kosztów prowadzenia firmy wyłącznie wydatki z tytułu używania takiego pojazdu.

Spłata kredytu zaciągniętego przez właściciela firmy na kupno samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie ma związku z używaniem pojazdu, lecz z jego zakupem.

Odsetki od kredytu na kupno samochodu przedsiębiorca mógłby wliczyć w koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, tylko gdyby pojazd ten został wpisany do tej ewidencji środków trwałych. Odsetki bowiem od kredytów i pożyczek zaciągniętych przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym na zakup środków trwałych, są dla niego kosztem tej działalności (por. art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT).

Nie stanowią kosztu tylko te odsetki od pożyczki czy kredytu zaciągnięte na nabycie środka trwałego, które zostały zapłacone przed oddaniem go do używania, bo to one zwiększają jego wartość początkową, a więc są rekompensowane w formie odpisów amortyzacyjnych.

Gdyby czytelnik wprowadził samochód osobowy do ewidencji środków trwałych, wydatki na jego używanie zaliczałby w koszty w wysokości faktycznie poniesionej, bezpośrednio na podstawie faktur, bez potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Mógłby też, oczywiście, zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne przypadające od jego wartości początkowej (nie wyższej jednak niż równowartość 20 tys. euro, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).