[b]Jestem obywatelem Francji, ale mam umowę o pracę z pracodawcą, który ma siedzibę wyłącznie w Szwajcarii (pracodawca zagraniczny). Zostałem oddelegowany do pracy w Polsce. Tu mieszkam i pracuję, ale wynagrodzenie za pracę otrzymuję w złotych od swojego pracodawcy zagranicznego na konto bankowe. W Polsce jestem zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.
Składki na te ubezpieczenia płaci za mnie mój pracodawca zagraniczny w Szwajcarii. Czy mam wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w Polsce i rozliczyć się rocznie? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób?[/b] – pyta czytelnik.
Zgodnie z polsko-szwajcarską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania wynagrodzenie za pracę co do zasady podlega opodatkowaniu w tym kraju, w którym pracownik ma miejsce zamieszkania zgodnie z przepisami krajowymi. Według ustawy o PIT przyjmuje się, że osoba ma miejsce zamieszkania w Polsce, jeśli:
- posiada na terytorium naszego kraju centrum swoich interesów życiowych lub gospodarczych albo
- łącznie przebywa w roku podatkowym na terytorium Polski więcej niż 183 dni.
Z uwagi na brak informacji o jakichkolwiek faktycznych związkach czytelnika ze Szwajcarią przyjmujemy, że jego miejscem zamieszkania jest Polska, a on sam jest polskim rezydentem podatkowym. Skoro tak, podlega w naszym kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Polega on na tym, że czytelnik będzie zobowiązany do rozliczenia się w Polsce (złożenia zeznania rocznego) z całości osiąganych dochodów (bez względu na miejsce położenia źródła przychodów).
Podlegając nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czytelnik będzie zobowiązany do samodzielnego bieżącego wpłacania zaliczek na PIT od dochodów ze stosunku pracy za granicą.
Zaliczki te należy uiszczać w terminie do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym był uzyskany dochód, z tym że zaliczkę za grudzień należy wpłacić w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Zaliczkę oblicza się według skali podatkowej (stawka 18 lub 32 proc.). Podstawą jej obliczenia jest dochód, czyli miesięczny przychód pomniejszony o miesięczny koszt jego uzyskania możliwy do odliczenia według obowiązujących przepisów, a także składki uiszczone na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, zapłacone w Szwajcarii, o ile jednak nie zostały one tam odliczone od przychodu lub dochodu.
Tak obliczona zaliczka może ponadto być zmniejszona o kwotę zapłaconej składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej ze środków podatnika, pod warunkiem że nie została ona odliczona od przychodu (dochodu) albo podatku w Szwajcarii.
W celu zgłoszenia się do opodatkowania czytelnik powinien złożyć zgłoszenie identyfikacyjne na formularzu NIP-3 w urzędzie skarbowym właściwym dla jego miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Do 30 kwietnia następnego roku powinien złożyć we właściwym urzędzie roczną deklarację PIT dotyczącą dochodu osiągniętego w roku poprzednim.
[i][b]Podstawa prawna: [/b]
- art. 44 ust. 1a, 3a – 3e, art. 26 ust. 1 pkt 2a, art. 27b ust. 1 pkt 2, ust. 4 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link];
- art. 4 ust. 1, art. 14 ust. 1 polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2 września 1991 r.[/i]
[i]Autor jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym kancelarii BSO Prawo&Podatki[/i]