Wynika tak jednoznacznie z art. 23 ust. 1 pkt 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link].
Słuszność tego rozwiązania potwierdził również [b]minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13 944[/b]. Przywołał w niej [b]wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 stycznia 2001 r. (SK 30/99)[/b].
Wynika z niego, że „rozwiązanie to jest uzasadnione potrzebą jednolitego traktowania pod względem podatkowym przychodu z określonego źródła.
Likwidacja tego rozwiązania powodowałaby, że kwota przychodu byłaby pomniejszona o wartość pracy własnej podatnika (wypłacone samemu sobie wynagrodzenie), która z kolei byłaby znowu przychodem tego podatnika, ale z innego źródła (nie z działalności gospodarczej, ale ze stosunku pracy lub osobiście wykonywanej działalności).
Prowadziłoby to do sytuacji, gdy kwota wypłacona jako wartość pracy własnej stanowiłaby koszt uzyskania przychodu (a więc automatycznie obniżała wysokość dochodu), ale z kolei z niej jako przychodu ze stosunku pracy (osobiście wykonywanej działalności) byłyby obliczane koszty uzyskania przychodu w formie zryczałtowanej. Oznacza to, że pewna kwota byłaby w istocie dwa razy traktowana jako koszt uzyskania przychodu”.
Minister przypomniał też – wyjaśniając, dlaczego nie ma możliwości zaliczenia do kosztów wartości pracy małżonka – że obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlegają m.in. pracownicy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące. Jeżeli jednak osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub osoba z nią współpracująca pozostaje równocześnie w stosunku pracy, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy, pod warunkiem że uzyskuje z niego w przeliczeniu na miesiąc co najmniej minimalne wynagrodzenie. Ubezpieczenie z tytułu pozarolniczej działalności lub współpracy przy niej jest wówczas dla tej osoby dobrowolne.
[b]Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudnia w niej małżonka, może zaliczyć do kosztów lub odliczyć od dochodu zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe) tego małżonka jako osoby współpracującej.[/b]
Małżonek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność dla celów ubezpieczeniowych traktowany jest jako osoba współpracująca, jeżeli pozostaje z tą osobą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności, nawet jeżeli zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę.
[b]Osoba prowadząca działalność gospodarczą może również odliczyć od swojego podatku dochodowego zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne małżonka będącego osobą współpracującą[/b], z tym że kwota składki, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.
[ramka][b]Po ślubie dodatkowe preferencje[/b]
W art. 6 ust. 2 ustawy o PIT przewidziana jest możliwość łącznego opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów małżonków.
Mogą oni skorzystać z tego preferencyjnego sposobu opodatkowania, jeśli spełniają wymienione w tym przepisie warunki, tj. podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, istnieje między nimi przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, złożą wniosek o łączne opodatkowanie dochodów wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym.
W takim wypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany.[/ramka]