[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 1 czerwca 2010 r. (nr IPPP3/443-229/10-7/IB).[/b]

Z pytaniem zwróciło się zrzeszenie taksówkarzy. Zorganizowało ono sieć radiową, przez którą wydawane są zlecenia kierowcom należącym do organizacji. Nie jest za to pobierane żadne wynagrodzenie ani prowizja. Działalność zrzeszenia finansowana jest ze składek członkowskich.

Wnioskodawca poinformował, że „obsługa centrali wzywania radiotaxi” sklasyfikowana jest w PKWiU pod symbolem 63.21.25-00-10. Zapytał, czy jest ona opodatkowana VAT.

Zdaniem stowarzyszenia nie musi ono rozliczać VAT, bo członkowie organizacji wnoszą na jego rzecz wyłącznie wynikające ze statutu składki. Usługi świadczone na rzecz członków stowarzyszenia mają więc charakter bezpłatny i nie są opodatkowane.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem nie można się zgodzić, że wykonywane przez wnioskodawcę czynności są bezpłatnym świadczeniem na rzecz członków zrzeszenia. Działalność statutowa finansowana jest bowiem ze składek członkowskich. Skoro przeznaczane są na przyjmowanie informacji o zapotrzebowaniu na usługę transportową, to zostaje spełniona przesłanka odpłatności. Usługa taka podlega więc opodatkowaniu VAT.

Izba podkreśliła, że świadczone przez zrzeszenie usługi nie korzystają ze zwolnienia wynikającego z poz. 10 załącznika nr 4 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A0285B408FD2C2A7106277CC45094DF0?id=172827]ustawy o VAT[/link].

Z przepisu tego wynika, że [b]czynności wykonywane przez organizacje członkowskie korzystają ze zwolnienia wyłącznie pod warunkiem, że mieszczą się w obszarze działalności statutowej oraz polegają na świadczeniu usług zaliczanych wyłącznie do grupowania PKWiU 91 (które nie są odrębnie klasyfikowane w innym grupowaniu)[/b].

W sytuacji opisanej w pytaniu czynności wykonywane przez wnioskodawcę sklasyfikowane są w innym grupowaniu statystycznym. Oznacza to, że są opodatkowane według 22-proc. stawki.