[b]Spółka jawna zamierza sprzedać należące do niej akcje. Czy przychód z ich sprzedaży będzie dla wspólnika osoby fizycznej przychodem z działalności gospodarczej, czy należy go zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych?

Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na obrocie papierami wartościowymi. Sprzedaż akcji będzie miała charakter incydentalny.[/b]

Przychody ze sprzedaży akcji przez spółkę jawną będą w tym wypadku przychodami wspólników z kapitałów pieniężnych. Z przychodu tego będą oni się rozliczali z fiskusem proporcjonalnie do przysługujących im praw do udziału w zysku tej spółki.

Za taką interpretacją przemawia definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 5a pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ECD008260829B43A64FE16C92B31CD14?id=80474]ustawy o PIT[/link]. W myśl tego przepisu działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9 tej ustawy. Do owych „innych przychodów” należą wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT przychody ze zbycia akcji.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT podatek od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT) oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową 19 proc. (art. 30c ustawy o PIT).

Z dochodów uzyskanych m.in. ze sprzedaży akcji trzeba się rozliczyć do końca kwietnia następnego roku w odrębnym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o PIT (na formularzu PIT-38).