[b]Jako agencja pracy tymczasowej zatrudniamy polskich obywateli mających miejsce zamieszkania i rezydencję podatkową w Polsce. Występujemy w charakterze płatnika odpowiedzialnego za odliczenie i odprowadzenie podatku. Pracownicy są zatrudnieni w spółce na umowę o pracę tymczasową. W umowie jest określone, że stałym miejscem wykonywania pracy są Włochy. Nie kierujemy pracowników do pracy na podstawie delegacji. Czy możemy zastosować art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?[/b]

Zagadnienie to wyjaśniła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 28 kwietnia 2010 r. (IPPB4/415-68/10-4/MP).[/b]

Podkreśliła, że oddelegowanie pracownika, w odróżnieniu od podróży służbowej, polega na zmianie miejsca wykonywania pracy. Może ono nastąpić albo na podstawie odrębnego porozumienia zawartego z pracownikiem, albo w trybie polecenia służbowego.

Zatem [b]w przypadku oddelegowania pracowników do Włoch, jeżeli ten kraj jest dla nich aktualnie miejscem świadczenia pracy, nie przysługują diety i inne świadczenia związane z podróżami służbowymi[/b].

Natomiast dla pracowników czasowo przebywających za granicą w związku z oddelegowaniem i uzyskujących dochody ze stosunku pracy wolna od podatku w Polsce jest część przychodów w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety w wysokości określonej w przepisach rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Zwolnienie przysługuje za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 52, poz. 307 ze zm.)[/link][/i]