Pozwoli ci to uniknąć długotrwałego postępowania.

[b] Ale uwaga![/b] Z możliwości tej możesz skorzystać, zanim zostanie wniesiony przeciwko tobie akt oskarżenia. Inspektor kontroli skarbowej obowiązany jest pouczyć cię o tym jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem.

Wniosek wolno złożyć na piśmie albo ustnie do protokołu. Sąd wyrazi jednak zgodę na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności tylko wtedy, [b]gdy wina podatnika i okoliczności popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości. [/b]

Na tym jednak nie koniec. Podatnik musi bowiem jednocześnie zapłacić w całości wymaganą należność publicznoprawną (jeśli nastąpiło jej uszczuplenie). [b]Konieczne jest również uiszczenie kwoty odpowiadającej co najmniej najniższej karze grzywny grożącej za dany czyn.[/b]

Przy przestępstwach będzie to 1/3 minimalnego wynagrodzenia (czyli 439 zł), a przy wykroczeniach skarbowych – 1/10 tego wynagrodzenia (czyli 131,70 zł). Trzeba też zapłacić co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania.

Prawomocny wyrok sądu o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności powoduje takie same skutki jak prawomocne orzeczenie sądu kończące postępowanie w sprawie. Z punktu widzenia podatnika ważne może być to, że wyrok ten nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Karnym. Dobrowolnie poddając się odpowiedzialności karnej skarbowej, zachowujemy zatem status osoby niekaranej.

[b]Ale uwaga! [/b]Udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie zawsze będzie możliwe. Jest to niedopuszczalne m.in., gdy przestępstwo skarbowe zagrożone jest karą ograniczenia albo pozbawienia wolności, a także gdy zgłoszona została interwencja co do przedmiotu podlegającego przepadkowi.