[b]Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wykorzystując do tego transport obcy, który wykonywany jest przez podmiot krajowy. Na podstawie faktury za usługę transportową (opodatkowaną stawką VAT 22 proc.) obciąża kontrahenta unijnego kwotą netto ze stawką 0 proc., ujętą na fakturze sprzedaży jako oddzielna pozycja. Czy prawidłowo?[/b]

[i] [b]Wyjaśniła to Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 29 marca 2010 r. (IPPP3/443-175/10-2/IB). [/b][/i]

Wynika z niej, że podstawą opodatkowania jest całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy obejmującego należność za dostawę towarów, jak również za usługi transportowe. Jeżeli zatem nabywca towaru jest zobowiązany zapłacić dostawcy za dostarczony towar wraz z jego transportem, to wartość usługi transportu zwiększa podstawę opodatkowania transakcji dostawy towarów.

W konsekwencji usługi te, jako niestanowiące odrębnego świadczenia od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla dostawy towarów.

Bez znaczenia dla sposobu opodatkowania tego świadczenia będzie pozostawał fakt, czy usługa transportu jest ujmowana w jednej pozycji faktury czy też w dwóch pozycjach: jako dostawa towaru i jako świadczenie usługi z nią związanej.

W sytuacji wykazania tego świadczenia w dwóch pozycjach faktury stawka właściwa dla usługi transportowej będzie równa wysokości stawki dla dostawy towaru, tj. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy – 0 proc. (po spełnieniu warunków określonych w art. 42 ustawy o VAT).

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link].[/i]