– [b]Utworzona w 2009 r. spółka z o.o. kupiła w marcu budynek z przeznaczeniem na cele produkcji. W trakcie jego modernizacji i rozbudowy zainstalowano w nim klimatyzatory i windę. Teraz budynek będzie przekazywany do używania. Czy wydatki na klimatyzatory i windę będą podwyższały jego wartość początkową, czy należy je amortyzować odrębnie? Jeżeli mogą być amortyzowane odrębnie, to w jaki sposób?[/b] – pyta czytelnik DF.
Urządzenia klimatyzacyjne i windy są odrębnymi od budynku środkami trwałymi. Są to odrębne środki nawet wówczas, gdy ich instalacja powoduje konieczność wykonania pewnych prac adaptacyjnych w budynku. Zasadniczo będą one zwiększały wartość początkową urządzenia klimatyzacyjnego bądź windy, a nie budynku.
[srodtytul]Ustawowa definicja[/srodtytul]
Zgodnie z art. 16a ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]ustawy o CIT[/link] amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingowej, zwane środkami trwałymi.
[srodtytul]Winda to oddzielny środek trwały...[/srodtytul]
Sformułowanie „kompletne i zdatne do użytku” nie oznacza, że nie można do celów amortyzacji wyodrębnić zainstalowanych w budynku urządzeń w postaci wind czy klimatyzatorów. W [b]postanowieniu z 9 grudnia 2005 r. (PD/415-29,33,39,43/ 1/05) Urzędu Skarbowego w Lubaniu[/b] czytamy, że „sformułowanie »kompletne i zdatne do użytku« nie oznacza samodzielne. W KŚT ujęte są także inne maszyny i urządzenia, które nie mogą funkcjonować samodzielnie, np. przyczepa, naczepa czy wagony kolejowe i tramwajowe, lecz nikt nie odbiera im z tego powodu przymiotu środków trwałych.
Ponadto dźwig osobowy nie musi być przypisany tylko do jednego budynku. Sama winda jest urządzeniem kompletnym, które może być zamontowane także w innych budynkach”.
[srodtytul]...odrębnie amortyzowany[/srodtytul]
Dźwigi osobowe i towarowe zostały sklasyfikowane w rodzaju 640 Klasyfikacji Środków Trwałych. Trudno sobie wyobrazić cel zawarcia w klasyfikacji dźwigu towarowego czy osobowego jako środka trwałego, skoro jego wartość miałaby zwiększać wartość początkową budynku, gdzie z reguły jest instalowany.
Ponadto przewidziana przez ustawodawcę dla tych dźwigów stawka amortyzacji w wysokości 10 proc. wskazuje, że dostrzega on odrębność tego środka, ze względu na okres eksploatacji, od budynków, które z reguły amortyzowane są dłużej. Teoretycznie winda może być zdemontowana i zainstalowana w innym budynku. Poza tym musi być tak zainstalowana, aby można ją w przyszłości wymienić.
To wskazuje, że trzeba ją traktować jako odrębny środek trwały. Nie należy zatem o jej wartość zwiększać wartości budynku. Natomiast prace związane z wykonaniem szybu windy w budynku powinny zwiększać jego wartość początkową.
[srodtytul]Klimatyzator podobnie[/srodtytul]
Analogicznie należy traktować urządzenia klimatyzacyjne. Są one sklasyfikowane są w rodzaju 653 KŚT. W tym wypadku również trudno sobie wyobrazić uzasadnienie ich sklasyfikowania jako środków trwałych, gdyby ich wartość miała zwiększać wartość początkową budynku, gdzie z reguły są instalowane. Liniowa stawka amortyzacji dla tych urządzeń również wynosi 10 proc. Trzeba mieć też na uwadze, że zgodnie z uwagami szczegółowymi do grupy 6, zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie KŚT, w skład poszczególnego obiektu, oprócz właściwego urządzenia technicznego, wchodzą – jeśli występują – fundamenty, konstrukcje wsporcze i ochronne oraz stałe normalne jak i specjalne (dodatkowe) wyposażenie. Zatem, nawet jeżeli instalacja klimatyzatora wymagałaby pewnych prac, zasadniczo będą one zwiększały wartość początkową klimatyzatora, a nie budynku.
W kwestii tej wypowiedział się też [b]Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 17 lipca 2007 r. (1471/ DPR2/423-65/07/AB)[/b]:
„Urządzenia klimatyzacyjnego nie należy kwalifikować jako wyposażenia w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie KŚT, gdyż nie jest ono trwale wmontowane w konstrukcję budynku (jak przykładowo wymienione w rozporządzeniu instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble) i w dowolnym momencie może zostać odłączone od budynku bez uszczerbku zarówno dla budynku, jak i urządzenia. Reasumując, klimatyzator stanowi środek trwały w rozumieniu art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Podatnik ma więc prawo dokonywać jego amortyzacji dla celów podatkowych na zasadach określonych w art. 16a – 16m”.
[srodtytul]Wbudowane przewody[/srodtytul]
Do urządzeń klimatyzacyjnych nie należy zaliczać jednak przewodów powietrznych wbudowanych w konstrukcję budynków (co wynika z wyłączeń zawartych w rodzaju 653 KŚT). Stanowią one element budynku i powinny zawierać się w jego wartości początkowej. Zatem prace wykonane w celu zainstalowania urządzeń systemu klimatyzacyjnego będą zwiększały wartość początkową tego środka trwałego. Natomiast prace dotyczące wbudowania przewodów powietrznych w konstrukcję budynków będą zwiększały wartość początkową budynku.
[srodtytul]Szybciej w koszty[/srodtytul]
Przy instalacji urządzeń systemów klimatyzacyjnych może więc dojść do sytuacji, że część prac związana z tą instalacją będzie zwiększała wartość urządzenia klimatyzacyjnego, a część – wartość początkową budynku, podobnie jak w przypadku windy.
Klimatyzatory i windy jako środki trwałe klasyfikowane w grupie 6 KŚT mogą być również amortyzowane metodą degresywną. Spółka jako podatnik rozpoczynający działalność może również dokonać ich jednorazowej amortyzacji, przy spełnieniu warunków określonych w art. 16k ust. 7 – 13 ustawy o CIT.