O tym, że poprawienie deklaracji podatkowej wiąże się ze wzywaniem do urzędu skarbowego, przekonuje się co roku wielu podatników. Jak tego uniknąć?

[srodtytul]Grunt to zawiadomienie [/srodtytul]

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy podatnik ma prawo do złożenia korekty własnych, złożonych wcześniej deklaracji podatkowych. [b]Ale uwaga!!![/b] Wybierając moment na dokonanie korekty naszych dotychczasowych rozliczeń z fiskusem, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie zanosi się czasem na kontrolę lub postępowanie podatkowe (bo np. żona lub dorosłe dziecko pod nieobecność podatnika odebrało upoważnienie do przeprowadzenia kontroli). Doręczenie takiego upoważnienia do kontroli lub postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego zawiesza bowiem nasze prawo do korekty w zakresie nimi objętym (art. 81b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B32CE127A097298D025C7640E4EA7175?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]). To zawieszenie jest ważne od momentu doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli do doręczenia protokołu z kontroli oraz od doręczenia postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego, do wręczenia decyzji. W tym czasie korygować nie można, a nawet jeśli taką korektę złożymy, to ona i tak nie będzie miała żadnego skutku prawnego (art. 81b § 2 ordynacji).

Co ważne, skoro postępowanie jest wszczynane z chwilą doręczenia podatnikowi postanowienia o wszczęciu postępowania, to tak długo, jak długo postanowienie to jest w drodze do podatnika (tj. nie zostało mu doręczone), korekta jest możliwa.

Korekta możliwa jest również po doręczeniu podatnikowi zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Korygując deklarację w tym momencie, podatnik nie może już jednak skorzystać z obniżonych odsetek za zwłokę.

Prawo do dokonania korekty mamy także wtedy, gdy z wizytą zapuka do naszych drzwi urząd kontroli skarbowej (UKS). Musimy jednak pamiętać o terminach, w jakich korekta ta może być złożona. Po jej zakończeniu mamy bowiem 14 dni na podjęcie decyzji: albo zgadzamy się ze wszystkim lub częścią ustaleń zawartych w protokole i w tym zakresie składamy korektę, albo się nie zgadzamy i nie korygujemy deklaracji, ale za to musimy złożyć zastrzeżenia do protokołu.

Co ważne, jeśli się zgadzamy w całości albo w części z ustaleniami zawartymi w protokole pokontrolnym i zgodnie z jego zaleceniami dokonujemy korekty deklaracji, to składamy ją do własnego urzędu skarbowego. Istotne jest to, aby po jej złożeniu, w ciągu trzech dni poinformować o tym fakcie urząd kontroli skarbowej. Tylko taka korekta jest bowiem skuteczna, czyli ochroni nas przed odpowiedzialnością karną skarbową wynikającą z art. 16a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C6E974999B863A01C57C509B4FBA1A4D?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link] (k.k.s).

[srodtytul]Liczą się szczegóły[/srodtytul]

Bez względu jednak na to, czy korekta jest przez nas dokonywana dobrowolnie (bo sami złapaliśmy się na błędzie), czy też pod dyktando urzędu skarbowego lub urzędu kontroli skarbowej, to i tak do każdej korekty musimy złożyć wyjaśnienia, i to wyczerpujące. Jeśli korekta będzie dokonywana po kontroli, to w wyjaśnieniach tych wystarczy powołać się na ustalenia zawarte w protokole kontroli i podać stronę dokumentu. Jeśli zaś sami zorientujemy się, że się pomyliliśmy, to musimy wyczerpująco wytłumaczyć przyczynę, dla której dokonywana jest korekta. Jej powodem może być interpretacja podatkowa, jaką w indywidualnej sprawie otrzymamy (i będzie z niej wynikało np., że koszty podatkowe, które zaliczyliśmy, powiedzmy, do 2003 r., powinny zostać zaliczone do 2004 r.). W takiej sytuacji dobrze jest podać numer interpretacji albo wręcz dołączyć do wyjaśnień jej kopię.

Podobnie należy wyjaśnić korektę składaną po otrzymaniu decyzji pokontrolnej. Co ważne, można sporządzić jedno wyjaśnienie do wielu korekt deklaracji podatkowych, jeśli od kilku lat (lub miesięcy) systemowo źle rozliczamy np. moment powstania obowiązku podatkowego.

[b]Ale uwaga![/b] Nie wolno nam składać korekty, jeśli mamy decyzję urzędu skarbowego za dany okres rozliczeniowy (miesiąc czy rok).

[ramka] [b]Opinia: Alicja Sarna, doradca podatkowy w MDDP[/b]

Możliwość dokonania korekty deklaracji to prawo każdego podatnika. Korzystając z tego prawa, trzeba jednak pamiętać, że tylko skutecznie dokonana korekta może nas ochronić przed odpowiedzialnością karną skarbową, co wynika z art. 16a kodeksu karnego skarbowego. Skuteczna korekta to taka, która zostanie dokonana w sposób zgodny z przepisami i z dochowaniem przewidzianych prawem terminów. To wreszcie taka korekta, do której dołączone zostaną wyjaśnienia. I nie chodzi tu bynajmniej o bardzo szczegółowe tłumaczenie powodów korekty, ale o takie przedstawienie sprawy, aby urząd skarbowy wiedział, jakie są powody, dla których poprawiamy nasze dotychczasowe rozliczenia. [/ramka]