Chodzi o podpisaną w Helsinkach 8 czerwca umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowywania w zakresie podatków od dochodu.

Zastąpi ona konwencję z 1977 r., która nie odpowiada dzisiejszym realiom gospodarczym. Nowy traktat oparty jest na modelowej konwencji OECD. Po jego wejściu w życie zmieniona zostanie metoda unikania podwójnego opodatkowania. Obecnie Polska stosuje metodę odliczenia proporcjonalnego do wszystkich kategorii dochodu uregulowanego w umowie. W nowej konwencji do dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych przez polskich rezydentów przebywających w Finlandii będzie stosowana metoda wyłączenia z progresją.

Nowy traktat przewiduje zmniejszenie stawki opodatkowania należności licencyjnych z 10 proc. do 5 proc.

Zgodnie z art. 6 nowej konwencji dochód z majątku nieruchomego może być opodatkowany w państwie, w którym majątek ten jest położony. Zyski z przeniesienia własności nieruchomości mogą być opodatkowane w kraju, w którym się ona znajduje.

Traktat nie zawiera przepisów o opodatkowaniu dochodów uzyskanych z wolnych zawodów. W konwencji [b]została natomiast rozszerzona klauzula wymiany informacji podatkowych.[/b] Obejmie ona wszystkie podatki bez względu na ich rodzaj i nazwę.