[b]Firma jest zarejestrowana w gminie wyłącznie na męża. Żona mu w niej pomaga i jest ubezpieczona w ZUS jako osoba współpracująca w prowadzeniu działalności gospodarczej. Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Lokal użytkowy, w którym prowadzona jest działalność, i cały majątek firmy należy do majątku osobistego męża. Rozlicza się on z prowadzenia firmy za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Zalicza w ciężar kosztów odpisy amortyzacyjne od wartości lokalu użytkowego (stanowi on odrębną nieruchomość) a także od pozostałych środków trwałych firmy. W jaki sposób przekazać żonie wyposażenie i środki trwałe firmy? W jaki sposób rozpocząć amortyzację w nowej firmie?[/b]

Podstawą przekazania żonie przedsiębiorstwa jako całości a także poszczególnych składników majątku wykorzystywanego przez męża do prowadzenia działalności gospodarczej może być umowa darowizny. Darowizna powinna mieć zasadniczo formę aktu notarialnego (art. 890 kodeksu cywilnego). Jeśli jej przedmiotem ma być nieruchomość, w tym lokal będący odrębną nieruchomością, prawo użytkowania wieczystego albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wizyta u notariusza jest obowiązkowa.

Darowizny między najbliższą rodziną, w tym między małżonkami, są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem zwolnienia jest zawiadomienie o darowiźnie urzędu skarbowego, chyba że umowę darowizny spisał notariusz. Tak będzie w tym wypadku, skoro do majątku firmy należy lokal użytkowy.

W razie zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego małżonek ten obowiązany jest kontynuować amortyzację (art. 22h ust. 3 i art. 22g ust. 13 i 12 ustawy o PIT). Żona więc musi przyjąć tę wartość początkową, która figurowała w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez męża, kontynuować tę samą metodę amortyzacji, uwzględnić dotychczasowe odpisy amortyzacyjne. Obowiązek kontynuacji dotyczy tylko tych środków trwałych, które przed przerwą figurowały w ewidencji środków trwałych. Jeśli z jakichś względów podatnik ich do ewidencji nie wpisał, trzeba je traktować jako ujawnione. Żona będzie więc amortyzowała „od początku”.

Obowiązkiem kontynuacji objęte są te tylko składniki majątku trwałego firmy, które staną się jej własnością w wyniku darowizny albo które będą objęte wspólnością majątkową małżeńską lub stanowią współwłasność małżonków w częściach ułamkowych (np. 1/2).

Małżonkowie mogą jednak zdecydować, że lokal użytkowy czy jakiś inny składnik majątku męża, wykorzystywany przez niego przed przekazaniem firmy żonie, pozostanie nadal jego wyłączną własnością (będzie należał do jego majątku osobistego), a żona będzie go jedynie używała w prowadzeniu firmy odpłatnie albo nieodpłatnie. Jednak wówczas żonie nie wolno go amortyzować. Zasadą bowiem jest, że podatnik może amortyzować składniki majątku stanowiące jego własność lub współwłasność.

W tym drugim wypadku (tzn. gdy składnik majątku stanowi współwłasność) nalicza odpisy amortyzacyjne od części wartości początkowej odpowiadającej proporcji jego udziału we współwłasności. Może naliczać je od pełnej wartości tylko wówczas, gdy dany składnik majątku należy do majątku stanowiącego wspólność majątkową małżeńską, chyba że małżonkowie wykorzystują dany składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie (art. 22g ust. 11 ustawy o PIT).