Stanie się tak nawet wtedy, gdy wydatki są dokumentowane fakturami wystawionymi na tę drugą spółkę.

[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 1 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-163/09-2/JG)[/b].

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka z o.o., która przejęła działalność marketingowo-sprzedażową od spółki akcyjnej w wyniku dokonanego podziału przez wydzielenie. Podział nastąpił w trybie art. 529 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FA5880AAD23EFA997804D65E78CF94D8?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link]. Majątek wydzielony do spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W rezultacie podziału wszelkie czynności związane z działalnością dystrybucyjno-marketingową wykonywane wcześniej przez spółkę akcyjną zostały przejęte przez spółkę z o.o.

Jak wynika z wniosku o interpretację, po dniu wydzielenia zdarza się, że faktury związane z przejętym zakresem działalności, kontrahenci – tak jak do tej pory – wystawiają na spółkę akcyjną. Faktury te, ze względu na związek dokumentowanych nimi wydatków z działalnością spółki z o.o. oraz datę ich otrzymania, zostały zaksięgowane w księgach tej spółki. Nie miała ona jednak pewności, czy słusznie postąpiła. Stąd wniosek o interpretację.

Organ podatkowy zgodził się z jej argumentacją. W takiej sytuacji koszty dokumentowane fakturami są w oczywisty sposób związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą o profilu dystrybucyjno-marketingowym.

Celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów z prowadzonej działalności. Koszty te nie zostały wskazane w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Mogą więc być traktowane jako koszty uzyskania przychodów.

W tej sprawie znaczenie mają również przepisy prawa podatkowego regulujące zasady sukcesji podatkowej. Zgodnie z art. 93c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D98A78AE7C560F2546B1E617CE76504F?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], w przypadku podziału osoby prawnej, w tym także podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie (z którym mamy do czynienia w analizowanym przypadku), osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im składnikami majątku.

Przepis ten w przypadku podziału przez wydzielenie stosuje się pod warunkiem, że majątek osoby prawnej dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W tej sytuacji warunek ten jest spełniony.