Zgodnie z art. 38 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=329E5BF534AE6D000D1BCE2AF0616F1A?id=80474]ustawy o PIT[/link] płatnicy będący zpch przekazują kwoty pobranych przez siebie zaliczek na podatek od przychodów ze stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej:

- w 10 proc. na PFRON,

- w 90 proc. na zfron.

Prowadzący zpch są więc zwolnieni z obowiązku przekazywania do urzędu skarbowego zaliczek na PIT od dochodu osoby niepełnosprawnej za miesiące, w których dochód tej osoby nie przekroczył kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, oraz miesiąc, w którym następuje przekroczenie.

Zaliczki za miesiące następne po miesiącu, w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, płatnik przekazuje na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce swojej siedziby. Termin przekazania zaliczki mija 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym została pobrana.

Obecnie płatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji PIT-4 w trakcie roku, jedynie do końca stycznia roku następnego po roku podatkowym muszą przesłać do urzędu skarbowego roczną informację o pobranych zaliczkach PIT-4R.

[i]Autorka jest specjalistką z FK-Partner sp. z o.o. [/i]