Z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Te odrębne przepisy to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=24D68AD28F3A05906E9E3B62A01A799D?id=72344]rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103 poz. 472 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Forma szkolenia nie tak istotna[/srodtytul]

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych.

Jeśli finansowanie kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika wynika z odrębnych przepisów, to podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. [b]Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 stycznia 2009 r. (ITPB1/415-617/08/IG)[/b]. Czytamy w niej: „nie ma zatem przeszkód do stosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy, do świadczeń otrzymanych przez pracowników w związku z podjęciem przez nich studiów podyplomowych – bez względu na formę, w jakiej pracownik podejmuje te studia, tj. szkolną lub pozaszkolną”.

Izba zauważa jednak, że we wspomnianym rozporządzeniu zakres świadczeń przysługujących pracownikom został zróżnicowany w zależności od formy kształcenia (szkolnej bądź pozaszkolnej) oraz od faktu, czy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania od pracodawcy czy bez takiego skierowania.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych. Na uczelni mogą być prowadzone studia, studia doktoranckie, studia podyplomowe oraz kursy dokształcające. Zdaniem izby studia podyplomowe organizowane przez wydział zarządzania uniwersytetu należy uznać za kształcenie w formach szkolnych.

[srodtytul]MBA też bez obciążeń[/srodtytul]

Obowiązku poboru zaliczek na podatek nie powinno być też w przypadku finansowania pracownikowi studiów MBA. [b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 lipca 2008 r. (ILPB1/415-320/08-6/RP)[/b]: „w przypadku sfinansowania pracownikom przez wnioskodawcę uczestnictwa w programach doskonalących wiedzę, takich jak MBA, spółka nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek od tych świadczeń, gdyż opłaty te korzystają ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Programy te są prowadzone przez krajowe i zagraniczne instytucje niebędące uczelniami wyższymi (np. Canadian International Management Institute ICAN), a zatem nie są to podmioty wymienione w ustawie o systemie oświaty (…). Zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. wskazanymi wcześniej przepisami kodeksu pracy, wnioskodawca ma obowiązek szkolenia pracowników i podnoszenia ich kwalifikacji. Ponadto żaden z przepisów kodeksu pracy nie wskazuje dodatkowych warunków, od których w świetle art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT uzależnione byłoby zwolnienie z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych. Biorąc powyższe pod uwagę, jak również fakt, iż koszt studiów ponoszony przez spółkę ma na celu zwiększenie jej przychodów (poprzez podniesienie kwalifikacji pracownika), uznać należy, że opłata za studia nie będzie stanowiła przychodu pracownika”.

[srodtytul]Te same zasady, gdy nie ma skierowania[/srodtytul]

Pracodawcy często się zastanawiają, czy zaliczkę na podatek należy naliczyć i pobrać od dofinansowania czesnego pracownikowi studiującemu bez skierowania. Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie. [b]W interpretacji z 27 października 2008 r. (IPPB1/415-908/08-4/PJ) stwierdziła[/b], że „dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników odbywających się w formie szkolnej bez względu posiadania skierowania może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 90 ustawy”.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika odbywającego się w formie szkolnej może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, i to bez względu na posiadanie lub nie skierowania.[/ramka]