[b]– Nasza spółka leasinguje maszyny spółkom zależnym w Estonii i na Ukrainie. Jakie warunki trzeba spełnić, by usługi te nie podlegały VAT w Polsce?[/b] – pyta czytelnik Dobrej Firmy.
Na podstawie art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT w przypadku gdy usługi leasingu, których przedmiotem są rzeczy ruchome (z wyjątkiem środków transportu), świadczone są na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj usługodawcy, miejscem świadczenia (a więc i opodatkowania) tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w razie braku stałego miejsca prowadzenia działalności stały adres lub miejsce zamieszkania.
[srodtytul]Specjalna faktura[/srodtytul]
Zatem [b]świadczenie usług leasingu maszyny spółce mającej siedzibę w Estonii (będącej tam podatnikiem podatku od wartości dodanej) nie będzie opodatkowane w Polsce[/b]. Polski usługodawca powinien jednak wystawić fakturę dla zagranicznego odbiorcy, która nie będzie zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Powinna jednak zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany dla celów podatku od wartości dodanej na terenie państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi, lub odesłanie do odpowiedniego przepisu dyrektywy, na podstawie którego zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi (§ 25 ust. 2 i 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291169]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. regulującego zasady wystawiania faktur, DzU nr 212, poz. 1337[/link]).
[srodtytul]Gdzie siedziba, tam świadczenie[/srodtytul]
Z przywołanych wyżej przepisów ustawy o VAT wynika też, że w przypadku świadczenia usług leasingu rzeczy ruchomych (z wyjątkiem środków transportu) na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (np. na Ukrainie) miejscem świadczenia tych usług będzie zawsze miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w razie braku stałego miejsca prowadzenia działalności stały adres lub miejsce zamieszkania. W tym wypadku nie ma obowiązku podawania na fakturze jego numeru, pod którym jest zidentyfikowany dla celów podatku w swoim kraju, jak również informacji o jego obowiązku rozliczenia z tego podatku.
[srodtytul]Dokumentowanie[/srodtytul]
Usługi leasingu niepodlegające VAT w Polsce należy wykazać w pozycji 21 deklaracji VAT-7 jako świadczenie usług poza terytorium kraju.
Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT spółka ma również prawo do odliczenia VAT naliczonego od towarów i usług dotyczących świadczenia przez nią usług poza terytorium Polski, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane w Polsce. Dodatkowo musi jednak mieć dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi usługami (w przypadku leasingu będzie to m.in. umowa leasingu, dokumenty wywozu maszyn itp.).