Z pytania nie wynika, czy czytelnik i jego żona równolegle prowadzą odrębną działalność, czy żona uruchomi ją dopiero po zakończeniu działalności przez męża. Jeżeli prowadziliby ją równolegle, to powinni pamiętać o zasadzie parytetu wynikającej z art. 22g ust. 11 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wówczas wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.
Odnosi się to również do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, jeżeli tylko małżonkowie wykorzystują dany składnik w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Wprawdzie w tym wypadku nie da się ustalić udziałów (współwłasność małżeńska jest bezudziałowa), ale w praktyce przyjmuje się, że małżonkowie amortyzują auto po połowie (choć dopuszczalna byłaby również inna proporcja).
Jeżeli natomiast żona uruchomi firmę po mężu, to trzeba pamiętać o art. 22g ust. 13 pkt 5 i art. 22h ust. 3 ustawy o PIT. Przepisy te nakazują kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez małżonka i uwzględnić wysokość odpisów dotychczas przez niego dokonanych. To oznaczałoby, że żona mogłaby amortyzować auto od wartości początkowej auta przyjętej przez męża, pomniejszonej o odpisy naliczone już przez męża.
Niezależnie od tego, czy małżonkowie będą amortyzować auto równolegle w prowadzonej przez siebie odrębnie działalności, czy żona będzie kontynuować działalność po mężu, w żadnym razie nie będą mogli zamortyzować auta dwukrotnie: raz mąż, a raz żona.