[b]W 2009 r. rozpocząłem produkcję towarów sprzedawanych sezonowo, głównie latem. W tym okresie przychody ze sprzedaży, a więc i dochody są bardzo wysokie. Potem, kontynuując produkcję na następny sezon, ponoszę głównie koszty. W rezultacie zaliczki za miesiące letnie będą nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do rzeczywistego dochodu rozliczanego w stosunku rocznym. Rozliczam się za okresy miesięczne. Czy mogę uzyskać zmniejszenia zaliczek? [/b]

[b]Tak.[/b] Zgodnie z art. 22 § 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3ADAE2E9B2B83043D27476383244CEB4?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] urząd może ograniczyć pobór zaliczek, jeśli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad wynikających z ustawy o PIT byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego za dany rok.

Prawdopodobieństwo, że taka sytuacja wystąpi, potwierdzić mogą przede wszystkim rozliczenia za lata poprzednie, w których firma prowadziła ten sam rodzaj działalności.

Przy nowo podjętej produkcji sezonowej ten argument odpada, ale można przytoczyć wszystkie inne, które mogą przemawiać za tym, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego za dany rok. Świadczyć o tym może sam rodzaj towaru produkowanego przez danego przedsiębiorcę.

Trzeba zaznaczyć, że urząd może wydać decyzję o ograniczeniu zaliczek, ale nie musi. Jest to decyzja uznaniowa. Jednak przy jej podejmowaniu musi wziąć pod uwagę wszystkie argumenty podatnika.

Może jednak dysproporcję w wysokości zaliczek udałoby się wyrównać, wybierając w następnym roku wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej lub za okresy kwartalne? Zaliczki w formie uproszczonej wpłaca się przez cały rok w stałej kwocie, co miesiąc w wysokości 1/12 kwoty podatku należnego od dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu, złożonym zasadniczo w roku poprzedzającym rok podatkowy, od którego wybór ten będzie obowiązywał.

Zaliczki za okresy kwartalne mogą wpłacać podatnicy mający status małego podatnika, tj. których przychody ze sprzedaży z poprzedniego roku (wraz z VAT) nie przekroczyły równowartości 1 mln 200 tys. euro, a także rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej.

Oświadczenie o wyborze opłacania zaliczek w formie uproszczonej albo za okresy kwartalne złożyć można w urzędzie skarbowym do 20 lutego danego roku. Ten wybór obowiązuje także na lata następne, chyba że podatnik rozmyśli się w danym roku i do 20 lutego zawiadomi urząd o rezygnacji z takiego sposobu rozliczeń.

Zasady dotyczące ustalania zaliczek na podatek dochodowy za okresy kwartalne i opłacanych w uproszczonej formie zostały unormowane szczegółowo w art. 44 ustawy o PIT.