Skoro samochód jest całkowicie zamortyzowany, to z przekazaniem go na potrzeby prywatne nie wiążą się żadne skutki podatkowe. Wydatki na zakup tego pojazdu zostały już w całości rozliczone w ramach odpisów amortyzacyjnych. Nie ma więc żadnych skutków w podatku dochodowym.
Wystąpią natomiast w podatku VAT. Przekazanie tego samochodu na potrzeby prywatne podlega VAT. Zakładam, że w 2004 r. spółka odliczyła część podatku od nabycia samochodu. Mimo to taka transakcja będzie zwolniona z VAT (samochód ma bowiem status towaru używanego, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia tylko części podatku).
Zwolnienie takie jest przewidziane w przepisach wykonawczych. Należałoby w związku z tym wystawić fakturę wewnętrzną ze stawką „zw” dokumentującą przekazanie tego samochodu. Innej szczególnej „procedury” przekazywania tego samochodu nie ma.
Sprzedaż auta przez wspólnika będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaży bowiem dokonuje osoba prywatna i nie jest ona opodatkowana VAT (ani zwolniona z tego podatku).
Należy także pamiętać, że mimo przekazania samochodu na potrzeby osobiste jego późniejsza sprzedaż może być opodatkowana PIT. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT sprzedaż środka trwałego firmy przez sześć lat po jego wycofaniu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej. Niezależnie zatem od tego, że samochód byłby sprzedawany z majątku prywatnego, przychody ze sprzedaży byłyby rozliczane jako przychody z działalności gospodarczej.
[i]Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych ekspert podatkowy[/i]