[b]Nie[/b]. Takiej konieczności nie ma. Co prawda z art. 36 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej są obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie, jeśli mają wpływ na wysokość karty podatkowej, a w szczególności o zmianach w stanie zatrudnienia. Ust. 2 wspomnianego przepisu mówi jednak, że nie uważa się za zwiększenie stanu zatrudnienia czasowego zatrudnienia pracownika lub pełnoletniego członka rodziny na miejsce nieobecnego stałego pracownika, którego nieobecność trwa nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni i jest spowodowana szczególnymi względami, w tym chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe.

Warto pamiętać, że jeśli w takiej sytuacji – a więc gdy podatnik nie zatrudni innego pracownika lub pełnoletniego członka rodziny zamiast nieobecnego stałego pracownika – naczelnik urzędu skarbowego obniża stawkę karty podatkowej o 1/30 należności za każdy dzień miesiąca.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=839B47986976A572B94C121B3EE623A9?id=77426]– ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link][/i]